Çocuğunuz inatlaşıyorsa bunları yapın Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
20.07.2019 13:52

Çocuğunuz inatlaşıyorsa bunları yapın

Çocuğunuz yemek yemiyor, oyundan kaçıyor ve devamlı huysuzluk mu yapıyor? Çocuğunuzda bu davranışlar gözlemiyorsanız inatçı bir çocuğa sahipsiniz demektir.

Haber: Çocuğunuz inatlaşıyorsa bunları yapın

Çocuğunuzun size karşı inatçı davranıyor ve sorumluluklarından kaçıyorsa ona karşı davranışlarınızı değiştirmeli ve hassas şekilde yaklaşmalısınız. Doğru adımlar atarak çocuğunuzu görev bilinci aşılayabilirsiniz.

ÇOCUKLARIN İNATLAŞMA NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

Otoriter yönetim: Çocuklarınıza karşı aşırı baskıcı tavır sergilerseniz onların inatçı biri olmasına neden olabilirsiniz. Onlara karşı reddedici ve cezalandırıcı olmayın.

Israrcı davranmak: Çocuğuna açıklama yapmadan "hayır" demek ya da mantıklı bir gerekçe sunmadan ondan bir şey yapmasını istemek onun size karşı inatçı bir kişiliğe bürünmesine neden olabilir.

Yardımcı olmamak: Çocuğunuz zaman zaman size ihtiyacı olur. Onun size ihtiyacı olduğu anda yanında olmazsanız size karşı katı bir görüş edinebilir. Bu yüzden en kadar yoğun olsanız da onun ilgi ve ihtiyaçlarını dinlemeye, anlamaya çalışın.

Kuralları netleştirmemek: Evdeki kuralları net değilse çocukların kafası karışmaya başlar. Bu da istenmeyen davranışları tetikler. Bu yüzden evinizdeki kurallar net olmalı ve siz de bu kurallara uymalısınız.

Anne ayrı baba ayı mı konuşuyor: Çocuğun evde kafasının karışması inatlaşmasına neden olabilir. Sizin "evet" dediğinize eşiniz "hayır", eşinizin "evet" dediğine siz "hayır" diyorsanız çocuğunuzun kafası karışır ve o da ters davranışlar geliştirmeye başlar. O yüzden ebeveyn olarak mantıklı davranışlar göstermeli ve tutarlı olmalısınız.

İnatçı mısınız: Eğer siz inatçı davranışlar gösteriyorsanız, çocuğunuzun inatçılık yapması oldukça doğaldır. Bu yüzden öncelikle siz inatçılık vazgeçmeli, davranışlarınızda tutarlı olmalısınız.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19