Çocuğa Kitap Okumayı Sevdirme Yöntemleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Çocuğa Kitap Okumayı Sevdirme Yöntemleri

Erken yaşlardan itibaren belirli hususlara dikkat ederek, çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Haber: Çocuğa Kitap Okumayı Sevdirme Yöntemleri

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı, gelecekteki davranış bozukluklarını engellemede ve okul başarısını arttırmada çok önemli işleve sahiptir. Belirli hususlara dikkat edilerek çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

GEÇ KALMAYIN

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için okula başlamasını beklemeyin. Çocuklar henüz anne karnındayken sesleri ayırt ederler. Hamilelikte ona kitap okuyarak konuşma ve dinleme becerilerinin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

HEDEF BELİRLEYİN

Çocuğunuzu belirli bir sürede okuyacağı kitap sayısı olarak belirli bir kural yoktur. Ancak çocuğunuzla beraber plan yaparak okuyacağı kitaplar konusunda hedefler belirleyebilirsiniz. Çocuğunuz hedefe yaklaştıkça ödüller ve teşvikler verebilirsiniz.

KİTAP YORUMU

Çocuğunuz kitap okuduktan sonra okuduğu kitap hakkında sohbet edebilirsiniz. Bu onun okuduğundan zevk almasını ve bir sonraki kitabı okumak için heveslenmesin sağlar. Kitabın yazarının imza gününe katılmak ise çocuğunuz için unutulmaz olacaktır.

DOĞRU KİTAP SEÇİMİ

Çocuğunuzun okuyacağı kitapları seçmesi için ona izin verin. Kişisel tercihler yapması onun kişilik gelişimi için de önemlidir. Kitabevi ve kütüphane ziyaretleri ile kitapları tanımasını sağlayın. Çocuğunuzun doğru kitap seçimi için kitabı almadan önce kitabın içeriğini inceleyerek kitabın uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

RUTİN HALİNE GETİRİN

Kitap okumak, çocuk için ayrı bir faaliyet olarak algılanmamalı. Çocuğunuzun da fikirlerini alarak onun günlük programına kitap okumayı dahil edin. Uyku öncesi kitap okumasını sağlayarak hem uykuya geçmesini hem de kitap okuma alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırın.

ALTERNATİFLERİ DEĞERLENDİRİN

Kitap okumak için tek bir yol yoktur. Dergi, gazete ve mecmuaları da okuyabilir. Okuma kaynağı olarak kağıt baskı dışında tablet ve telefonlar da kullanılabilirler.

OKUMA SAATİ

Çocuğunuza rol model olmalısınız. Kitap okuma saati belirleyin ve zamanı geldiğinde ailecek kitap okuyun. Böylece çocuğunuz daha kolay şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanacak.

4.3.2019 14:55 [11801028]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.