Çin'de Evlenmek Çok Zor! Evlenmek İsteyen Erkeklerin Yaşadığı Zorluklar Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
19.04.2019 11:09

Çin'de Evlenmek Çok Zor! Evlenmek İsteyen Erkeklerin Yaşadığı Zorluklar

Erkek nüfusunun çok fazla olduğu Çin'de kadınlarla evlenmek için rekabet artıyor. Olağanüstü yöntemlere başvuran Çinliler için evlenmek bir rüya.

Haber: Çin'de Evlenmek Çok Zor! Evlenmek İsteyen Erkeklerin Yaşadığı Zorluklar

Dünyanın çoğu yerinde kadın nüfusu erkek nüfusunu geçer. Ancak Çin'de durum böyle değil. Yapılan politikalar sonucu erkekler için eş bulmak umutsuz bir duruma dönüştü. Bu nedenle hem ebeveynler hem sivil toplum kuruluşları bu işe el atmaya başlıyor.

KADIN NÜFUSU ERKEK NÜFUSUNA ORANLA AZ

Yıllar önce aşırı nüfusun önüne geçmek isteyen hükümet tek çocuk yasası ilan etmişti. Yıllar sonra bu durum ülkede sosyal bir felakete sebep oldu. Kadın nüfusu ile erkek nüfusu arasındaki fark giderek açılırken, erkekler evlenecek kadın bulmakta zorluklar yaşıyor. Kadın sayısının azalması ile birlikte ülkede bazı geleneksel davranışlar bile ortaya çıktı. 2020'de evlenme yaşına gelmiş erkek ve kadınlar arasındaki farkın 30 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. 2030'da ise Çin'deki erkeklerin dörtte birinin 30'lu yaşlarında hâlâ evlenmemiş olması bekleniyor. Özellikle 30 yaşını aşmış bir erkek başarısız ve kötü atfediliyor.

SİVİL TOPLUMUN EN BÜYÜK PROBLEMİ ERKEKLER

Hatta ülkedeki bu erkekler için hem sivil toplum kuruluşlar hem de anne ve babalar umulmadık çözümler üretmeye çalışıyorlar. Evlatları için uygun eşler seçmek için hafta sonları büyük şehirlerde dev çöpçatanlık partileri düzenleniyor. Ebeveynler çocukları için adaylara sorular soruyorlar. Toplantıya katılmak oldukça maliyetli. Ancak Çin'in sivil toplum kuruluşları erkekler için bu parayı ödüyor. Bu partilere katılmak isteyen kadınlar ise 30 liraya tekabül eden bir ödeme yapmaları gerekiyor. Hatta çoğu kadın kapıdan geri çevriliyor. Çünkü onların eş bulması oldukça kolay ve bu da kadınları daha iyisini bulmaya itiyor. Daha zor evlenen kadınları ikna etme yarışı ise erkekler arasında rekabete sebep oluyor.

99 Iphone'dan kalp yapmasına rağmen reddedilen bir Çinli Erkek

1 MİLYON VERMESİNE RAĞMEN EŞ BULAMADI

Özellikle 30 yaşını aşmış erkekler olmadık yollar deniyorlar. Mesela2015'te 40'lı yaşlarında Çinli bir işadamını,kendisine uygun bir eş bulması için bir çöpçatanlık firmasına bir milyon dolar ödemesine rağmen sonuç alamadı. Hatta dava dahi açtı. Güneydeki Guangzhou şehrinden bilgisayar programcısı başka bir Çinli erkek ise kız arkadaşına 99 iPhone almasına rağmen evlilik teklifinin reddedilmesi üzerine sosyal medyada alay konusu olmuştu. Son zamanlarda ise mesajlaşma programları aracılığıyla tanışma giderek daha popüler hale geliyor.

Çin'de annelerin düzenlediği evlilik marketleri

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri