Çin'de artık anüsten alınan örneklerle de koronavirüs testi yapılacak Haberi - yenikadin.com
24.01.2021 22:10

Çin'de artık anüsten alınan örneklerle de koronavirüs testi yapılacak

Çin'de koronavirüs testi için burun ve boğazdan alınan sürüntü testlerinin yanı sıra artık anüs bölgesinden de örnek alınmaya başlandı. Bu uygulama sadece karantinada kalanlar için yapılacak. Yeni yöntem Pekin'de bir okulda denenmiş ve ağızdan alınan örneklerden daha doğru sonuçlar vermişti.

Çin'de koronavirüs testi uygulamasında yeni bir yönteme geçildi. Salgının başından beri burun ve ağızdan alınan sürüntülerle yapılan koronavirüs testi artık anüsten alınan örneklerle de yapılacak.

Euronews'te yer alan habere göre; Pekin You'an Hastanesi'nde bulaşıcı hastalıklar biriminde görevli Li Tongzeng, yapılan araştırmaların, anüs bölgesindeki virüslerin, vücudun diğer bölgelerine göre daha yoğun olduğunu ve daha uzun yaşadığını ortaya koyduğunu söyledi.

SADECE KARANTİNADA YAPILACAK

Çin devlet televizyonuna konuşan Li Tongzeng, anüs bölgesinden alınan örneklerle yapılan Kovid-19 testlerinin daha doğru sonuçlar verebileceğini belirtti. Ancak bu yolla örnek almanın çok da uygun olmadığını söyleyen Çinli uzman, bunun sadece karantina merkezlerinde kalanlar üzerinde denebileceğini vurguladı.

Başkent Pekin'de bir okulda anüs örnekleriyle alınan Kovid-19 testi uygulaması sonrası, ağız ve burundan alınan örneklerden daha doğru sonuçlar verebileceği görüşü öne çıkmıştı.

"VİRÜSÜN SİNDİRİM SİSTEMİ YOLUYLA BULAŞTIĞINI GÖSTEREN BİR KANIT YOK"

Ancak bir başka Çinli uzman olan Wuhan Üniversitesi'nden Yang Zhangiu'ya göre ise, virüs insana sindirim organları değil ilk önce burun ve solunum organlarından bulaştığı için burun yoluyla örnek almak daha etkili. Zhangiu konuyla ilgili olarak "Daha önce hasta dışkılarında virüse rastlandı ancak virüsün sindirim sistemi yoluyla bulaştığını gösteren bir delil yok." dedi.Yeni Sağlık Haberleri

 • Aşılama sonrasında yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması düştüAşılama sonrasında yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması düştü

  Aşılama sonrasında yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması düştü Eskişehir Şehir Hastanesi'nde 31 bin korona virüs aşısı yapıldı Eskişehir Şehir Hastanesi 125 bin koronalı vatandaşa müdahale etti Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr.

 • Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlarTürkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

  Türkiye'de son 24 saatte 320 bin 78 Kovid-19 testi yapıldı, 63 bin 82 kişinin testi pozitif çıktı, 289 kişi yaşamını yitirdiTürkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

 • Kastamonu'da iftar sonrası Kovid-19'a karşı aşılama devam ediyorKastamonu'da iftar sonrası Kovid-19'a karşı aşılama devam ediyor

  Kastamonu'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik aşılama çalışmaları iftardan sonra da devam ediyor.

 • İftardan sonra aşılama devam ediyorİftardan sonra aşılama devam ediyor

  Samsun Sağlık Müdürlüğü kentteki tüm hastanelerde ramazan ayında iftar sonrasında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılama işlemlerini sürdürüyor.

 • Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır?Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır?

  Yaz aylarına kısa bir süre kala bir çok insan koronavirüs sürecinde aldığı kiloları vermenin yollarını arıyor. Kısıtlamalar ile kapanan spor salonlarının yanı sıra aktivitelerin virüsün bulaş riski taşımasıyla birlikte kilolardan kurtulmanın en güvenilir yolu diyetler oldu. Hemen hemen her gün televizyonlarda duyduğumuz ve merak edilen diyetler arasına ketojen diyette girdi. Bu süreçte insanlar ketojen diyet ile ilgili internette en çok " Ketojenik diyet nedir , ketojenik diyet nasıl yapılır? "