Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir? Haberi - yenikadin.com
11.09.2019 14:18

Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildinize çok önem veriyorsunuz ama cilt bakımında kullandığınız ürünlere yeterince dikkat ediyor musunuz? Doğru ürün seçimi ile cildinizi tehlikelerden koruyabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Haber: Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildiniz için en önemli ürünlerden olan temizleyici bakım ürünleri, cilt tipinize göre uygun şekilde seçilmelidir. Aksi halde uygulamalarınız verimsizleşir ve istediğiniz sonuçlardan hızla uzaklaşırsınız.

NORMAL CİLTLER

Kullandığınız ürün sert olmadığı sürece herhangi bir temizleyici ürünü tercih edebilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER

Cildi yağlı olanlar genellikle sert ve bol köpüren ürünleri tercih eder. Ancak bu hatalı bir seçimdir ve bu seçim sonucunda cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Yağlı cilde sahip olanların yumuşatıcılarda düşük ve ürfektanlarda orta derecede bir formül tercih etmeleri gerekir.

KARMA CİLTLER

Cildinizi bazı bölgeleri yağlı, bazı bölgeleri kuru yapıda yani karma cilt tipine sahipseniz, cildinizi tanımalı ve kuru ve yağlı bölgeleri tespit etmelisiniz. Daha sonra da yağlı ve kuru bölgelere göre (içinde sls olmayan) ürünleri tercih ederek cilt temizliği yapmalısınız.

KURU CİLTLER

Temizleyiciler genellikle ciltteki yağ miktarını alır ve ciltte kuruluk oluşturur. Eğer cildiniz kuru bir yapıdaysa bu durumda emoliyanlarda yoğun, sürfektanda düşük ürünler tercih etmelisiniz. Alternatif olarak temizleme sütleri ve balm gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

HASSAS CİLT

Hassas cilt için seçilen ürünler de hassas olmalı ve en hafif formüllü ürün tercih edilmelidir.Yeni Sağlık Haberleri

 • Türkiye'nin Vuhan'ı' İstanbul'da koronavirüs salgını ne durumda?Türkiye'nin Vuhan'ı' İstanbul'da koronavirüs salgını ne durumda?

  Türkiye'de ilk koronavirüs vakası, geçen yılın Mart ayında İstanbul'da tespit edildi. Koronavirüsten kaynaklanan ilk ölüm haberi de yine aynı dönemde İstanbul'dan geldi. Sonrasında salgın hem İstanbul'da hem de ülkede hızla yayıldı.

 • Sular Akademi Hastanesi'nin hedefi sağlık turizmiSular Akademi Hastanesi'nin hedefi sağlık turizmi

  Sular Akademi Hastanesi'nin hedefi sağlık turizmi Başhekim Dr. Özkar; "Sadece civar illerden değil yurt dışından da gelen hastalarımızı ağırlamak istiyoruz" Kahramanmaraş'ta Sular Akademi Hastanesi 300 yatak kapasiteli, 7 ameliyathanesi ile sağlık sektöründe vatandaşlara hizmet sunmaya başladı.

 • Hindistancevizi yağı, türk kahvesi karışımı marifetleri sonsuz!Hindistancevizi yağı, türk kahvesi karışımı marifetleri sonsuz!

  Kahve tutkunlarının yeni gözdesi yağlı Türk kahvesinin, kilo vermeyi kolaylaştırmaktan iştahı azaltmaya, açken olan baş ağrısına çözüm olmaktan konsantrasyonu arttırmaya kadar onlarca faydası var. Dr. Ayşegül Çoruhlu yağlı Türk kahvesi ile ilgili şaşırtıcı bilgiler paylaştı.

 • Sağlıklı bir oruç için sahurda neler yenmeli?Sağlıklı bir oruç için sahurda neler yenmeli?

  Oruç tutarken vücut gün boyunca ihtiyaç duyduğu maddelerden uzak kalıyor. Bu da günlük hayatı etkiliyor, insan kendini çok hızlı bir şekilde aç, susuz, yorgun, enerjisiz hissedebiliyor. İşte bu sorunlarla baş etmek ve sağlıklı bir Ramazan geçirmek için sahurda beslenmeye özen göstermek gerekiyor..

 • 'Oruç tutarken yapılan en önemli hata, sahura kalkmamak''Oruç tutarken yapılan en önemli hata, sahura kalkmamak'

  BESLENME ve Diyet Uzmanı Melis Bengisu Demirci, "Ramazan beslenmesinde altın kurallardan bir tanesi sahur yapılmasıdır.