Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir? Haberi - yenikadin.com
11.09.2019 14:18

Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildinize çok önem veriyorsunuz ama cilt bakımında kullandığınız ürünlere yeterince dikkat ediyor musunuz? Doğru ürün seçimi ile cildinizi tehlikelerden koruyabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Haber: Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildiniz için en önemli ürünlerden olan temizleyici bakım ürünleri, cilt tipinize göre uygun şekilde seçilmelidir. Aksi halde uygulamalarınız verimsizleşir ve istediğiniz sonuçlardan hızla uzaklaşırsınız.

NORMAL CİLTLER

Kullandığınız ürün sert olmadığı sürece herhangi bir temizleyici ürünü tercih edebilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER

Cildi yağlı olanlar genellikle sert ve bol köpüren ürünleri tercih eder. Ancak bu hatalı bir seçimdir ve bu seçim sonucunda cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Yağlı cilde sahip olanların yumuşatıcılarda düşük ve ürfektanlarda orta derecede bir formül tercih etmeleri gerekir.

KARMA CİLTLER

Cildinizi bazı bölgeleri yağlı, bazı bölgeleri kuru yapıda yani karma cilt tipine sahipseniz, cildinizi tanımalı ve kuru ve yağlı bölgeleri tespit etmelisiniz. Daha sonra da yağlı ve kuru bölgelere göre (içinde sls olmayan) ürünleri tercih ederek cilt temizliği yapmalısınız.

KURU CİLTLER

Temizleyiciler genellikle ciltteki yağ miktarını alır ve ciltte kuruluk oluşturur. Eğer cildiniz kuru bir yapıdaysa bu durumda emoliyanlarda yoğun, sürfektanda düşük ürünler tercih etmelisiniz. Alternatif olarak temizleme sütleri ve balm gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

HASSAS CİLT

Hassas cilt için seçilen ürünler de hassas olmalı ve en hafif formüllü ürün tercih edilmelidir.Yeni Sağlık Haberleri