Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.09.2019 14:18

Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildinize çok önem veriyorsunuz ama cilt bakımında kullandığınız ürünlere yeterince dikkat ediyor musunuz? Doğru ürün seçimi ile cildinizi tehlikelerden koruyabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Haber: Cilt tipine göre doğru temizleyici nasıl seçilir?

Cildiniz için en önemli ürünlerden olan temizleyici bakım ürünleri, cilt tipinize göre uygun şekilde seçilmelidir. Aksi halde uygulamalarınız verimsizleşir ve istediğiniz sonuçlardan hızla uzaklaşırsınız.

NORMAL CİLTLER

Kullandığınız ürün sert olmadığı sürece herhangi bir temizleyici ürünü tercih edebilirsiniz.

YAĞLI CİLTLER

Cildi yağlı olanlar genellikle sert ve bol köpüren ürünleri tercih eder. Ancak bu hatalı bir seçimdir ve bu seçim sonucunda cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Yağlı cilde sahip olanların yumuşatıcılarda düşük ve ürfektanlarda orta derecede bir formül tercih etmeleri gerekir.

KARMA CİLTLER

Cildinizi bazı bölgeleri yağlı, bazı bölgeleri kuru yapıda yani karma cilt tipine sahipseniz, cildinizi tanımalı ve kuru ve yağlı bölgeleri tespit etmelisiniz. Daha sonra da yağlı ve kuru bölgelere göre (içinde sls olmayan) ürünleri tercih ederek cilt temizliği yapmalısınız.

KURU CİLTLER

Temizleyiciler genellikle ciltteki yağ miktarını alır ve ciltte kuruluk oluşturur. Eğer cildiniz kuru bir yapıdaysa bu durumda emoliyanlarda yoğun, sürfektanda düşük ürünler tercih etmelisiniz. Alternatif olarak temizleme sütleri ve balm gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.

HASSAS CİLT

Hassas cilt için seçilen ürünler de hassas olmalı ve en hafif formüllü ürün tercih edilmelidir.Yeni Sağlık Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.