Cilt sorunlarına neden olan 5 besin Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
16.08.2019 10:27

Cilt sorunlarına neden olan 5 besin

Cildinizin sağlıklı görünmesi için cilt bakım uygulamaları kadar tükettiğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış besinler tüketerek cilt sağlığınızı bozabilirsiniz.

Haber: Cilt sorunlarına neden olan 5 besin

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, cildiniz için zararlı olan besinleri tüketirken daha dikkatli olmalısınız. Aksi halde cilt bakım uygulamaları etkisizleşir, cildiniz olduğundan yaşlı görünür.

1.TUZ

Vücutta meydana gelen şişliklerin olağan sorumlusu tuzdur. Genç yaşlarda çok fark etmeseniz de 30'u geçtikten sonra tuzun cildinize olan zararları görünür hale gelecektir. Tuz tüketimini azaltarak ilerde yaşayabileceğiniz cilt sorunlarını önleyebilirsiniz.

2.ŞEKERLER VE RAFİNE TAHILLAR

Rafine karbonhidrat içeren besinler, cilt için çok kötü sonuçları beraberinde getirir. Gazlı içecekler, hazır krakerler, hamur işleri, beyaz pirinç ve makarna tüketirken dikkatli olmalısınız. Bu besinler sivilceye yol açan şekerler içerdiği için cildinizde problemlere neden olabilirler.

3.SOYA

Cilde ve sağlığa oldukça faydalı olan soya, genetiği değiştirilmiş soyalar nedeniyle sağlıksız hale geldi. Endüstriyel soyaların büyük çoğunluğu genetiği değiştirildiği için tüketirken dikkatli olmalısınız. Çünkü fitoöstrojenler içeren soyalar vücudunuzun hormon dengesini bozabilir.

4.BAHARATLI BESİNLER

Vücuttaki sağlık sorunlarının daha da artmasına neden olan baharatlar iltihaplı cilt sorularının da artmasına neden olur.

5. FAST FOOD

Yağda kızartılmış besinler birçok cilt sorunu riskini beraberinde getirir. Ara öğünlerinizde kızartılmış yiyecekler yerine sebze, meyve ve kuru yemişleri tercih edebilirsiniz.Yeni Sağlık Haberleri

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.