Çiğ Beslenmeye Başlayanlar için 5 Tüyo Haberi - yenikadin.com
22.01.2019 09:37

Çiğ Beslenmeye Başlayanlar için 5 Tüyo

Yüksek besin değeri ile beslenmek isteyenlerin yeni alışkanlığı olan çiğ beslenme, püf noktaları ile çok daha verimli hale geliyor.

Haber: Çiğ Beslenmeye Başlayanlar için 5 Tüyo

1. ACELE ETMEYİN

Çiğ beslenme için vücudunuzun dönüşüm sürecine ihtiyacı olduğunu unutmayın. Vücudunuz ne kadar sağlıklı olsa da değişimi birden gerçekleştirmek bünyeyi zorlayacaktır.

Ömür boyu pişirerek yemek yedikten sonra birden çiğ beslenmeye geçmek bünyeyi zorlayabilir. Çiğ beslenmeye geçerken süreci birden kesmek yerine pişirilmiş gıdalarla beslenmeyi günden güne azaltarak bırakmak gereklidir.

2. GEREKTİĞİ KADAR YİYİN

Çiğ beslenmeye başlayanların ilk dönemlerde yapacağı en büyük hata sadece yeşilliklerle beslenmek olacaktır. Ancak vücudun dengeli kalabilmesi için yağlara ve protein kaynaklarına da ihtiyaç var. Sevilen tahıllar çiğ olarak tüketilebilir. Bunun için bir gün önceden ıslamak gerekir. Kalorisi yüksek olan bu besinler, sağlık problemleri yaşamayı engeller.

3. KURU YEMİŞ VE MEYVEYİ ABARTMAYIN

Yağ ve şeker içeriği ile çiğ beslenme için önemli olan kuru yemişler ve meyveler, aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Sebze ve yeşil yapraklı gıdaların yerini almadığı sürece sert kabuklu yemişler ve meyveler sorun teşkil etmiyor.

4. SİNDİRİM SİSTEMİNE KULAK VERİN

Sindirim sistemine kulak vermek, sağlık durumunuzu kontrole etmek için en ideal yollardadır. İyi sindirilmeyen besinler mide ağrısı ve şişkinlik gibi sorunlara yol açar. Baş ağrısı ve yorgunluk gibi sorunlar da kötü beslenme sonucu ortaya çıkar. Sağlıklı şekilde çiğ beslenmeye devam etmek için sindirim sisteminizde gelen alarmlara kulak vermelisiniz.

5. TAKINTI YAPMAYIN

Çiğ beslenme sağlıklı bir yaşam biçimidir. Ancak pişmiş besinlerden kaçınmak da doğru bir bakış açısı değildir. Pişirilmiş gıdaların vücut için değerli olduğunu, bazı besinlerin sadece gıdaların pişirildiğinde ortaya çıktığını unutmayın.

Çiğ beslenme yüzde 100 çiğ beslenmeye dayanmıyor. Bazı gıdaların 40-45 dereceye kadar ısıtılarak tüketilmesi de çiğ beslenme yöntemlerindendir. Örneğin vücut için önemli olan likopeni maddesi domatesin pişirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Çiğ beslenmede buharda pişirme ve haşlama yöntemleri ile ıspanak, havuç, kuşkonmaz ve mantar gibi besinler pişirilebilir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.