"Celebration of Silk "ten Göbeklitepe'ye Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
28.11.2019 12:18

"Celebration of Silk "ten Göbeklitepe'ye

İpek Yolu'nun dünyaya açılan kapısı Bangkok'ta Özlem Süer rüzgarı esti.

Haber: 'Celebration of Silk 'ten Göbeklitepe'ye

Özlem Süer, Tayland'da katıldığı birbirinden özel iki etkinlikte, ülkemizi bir kez daha gururla temsil ederken tasarımlarıyla da ses getirdi. Tayland Başbakanının himayesinde düzenlenen uluslararası Celebration of Silk etkinliği kapsamında, Türkiye'yi temsilen hazırladığı 25 parçadan oluşan koleksiyonu ve Sayın Bangkok Büyükelçimiz Evren Dağdelen Akgün için özel olarak çalışılan kıyafeti; diğer 33 ülke büyükelçileriyle beraber podyumda yer aldı. İkinci etkinlikte ise sanatçının Göbeklitepe enstalasyonu NY'tan sonra, bu kez Bangkok'ta Emel Akçay Özer küratörlüğünde, moda, gastronomi ve müziğin harmanlandığı bir performans ile sunuldu.

Tayland Kraliçesi Sirikit onuruna düzenlenen, 9. "Celebration of Silk, Thai Silk Road to the World 2019" etkinliği 70 ülkeden 43 tasarımcı ve 33 büyükelçinin katılımıyla Bangkok'ta gerçekleşti. Dünya modacılarının birbirinden seçkin ipek tasarımlarının sergilendiği etkinlikler zincirinde Türkiye'yi dünyaca ünlü modacı Özlem Süer temsil etti. 1976 yılında Tayland Kraliyet Ailesi tarafından ipek üretimini destek amacıyla başlatılan etkinliklerin kutlama ayağı olan Celebration of Silk, bu yıl "Thai Silk to the World" temasıyla dünyanın her yerindeki modacıların bulunduğu 45 ülkeye 5500 metre üzerinde ipek gönderilmesiyle start aldı. Bu materyalleri kendi kültürlerinin otantisitesiyle birleştiren modacılar tarafından yaratılan koleksiyonlar, Bangkok'ta yapılan görkemli defilerle tanıtıldı. Tasarımcıların yarattığı kreasyonlar, farklı kültürel dokunuşların aynı materyal potasında, kendi kimliklerini kaybetmeden kaynaştığı görkemli bir şölene dönüşürken, ülkeler diplomatik olarak da büyükelçilik düzeyinde temsil edildi. . Miss Turkey 2018 ikinci güzeli Tara Devries ise tasarımları tüm zarafetiyle taşıyarak Türkiye'yi mükemmel şekilde temsil etti. Modanın yaşayan efsanesi Jimmy Choo ile aynı projede yer almak ise son derece heyecan verici bir deneyimdi. Buyuk gala katilimcilari arasında Fashion TV başkanı ve Gayrson Grup sahibinin yanısıra: Basbakan, Basbakan Yardimcilari, Kultur Bakani, Tarım Bakanı Başdanışmanı, Eski Meclis Başkanı, Kraliçe Serikültür Departmanı Direktörü, Tayland Hükümet Halkla İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı, Tayland Başsavcı Yardımcısı, Air Asia eş kurucusu ve Genel Müdürü, Tayland Turist Polis Başkanı,Eski Kültür Bakanı Başdanışmanı, Tayland Turizm Otoritesi ile ülkenin ticaret ve sanat alanlarında öne çıkan isimleri yer aldı.

Bu etkinliğin yanısıra, Tayland'ın büyüleyici atmosferinde eş zamanlı olarak gerçekleşen ikinci ve disiplinler arası bir organizasyonda Göbeklitepe yılına atıfta bulunulurken; moda, müzik ve gastronomi harmanlandı. Asya Pasifik bölgesinin kültür ve sanat turizm alanlarında öne çıkan ve bu alanda zengin bir ülkesi olan Tayland'ın merkezi konumu ile sanat ve modaya açık yapısı açılarından bu kültürler buluşması çok kıymetliydi. Modacının Göbeklitepe performatif sunumuna Taste of Turkey oluşumundanAyhan Coner ve Aydın Demir'in muhteşemlezzetleri eşliğinde bir deneyim yaşatıldı. Türk müziğinin zengin yorumlarıyla bütünleşti. Bangkok Centra World'de hayat bulan etkinliğin kürasyonu Emel Özer tarafından yapıldı. Enstelasyona çağdaş kanun yorumlamasıyla uluslararası sanatçımız Ahmet Baran ve Önay Akan'ın kemençe yorumu eşlik etti Davetliler arasında: Bangkok'un önde gelen sanat galerisi sahipleri, Tayland'in Central Group başta olmak üzere önemli ticari gruplarının temsilcileri, Soroptimist Derneği Başkanı, Thailand Tatler baş editörü, Elite+ temsilcisi ve tanınmış is kadınları yer aldı.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Moda Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.