Çamaşır Makinesinin Ömrünü Kısaltan Kullanım Hataları Haberi - yenikadin.com
16.02.2019 14:11

Çamaşır Makinesinin Ömrünü Kısaltan Kullanım Hataları

Çamaşır makinenizin ilk günkü performansından çok uzak olduğunu düşünüyorsanız, hatayı biraz da kendinizde aramalısınız. Çamaşır makinenizi farkından olmadan siz bozmuş olabilirsiniz.

Haber: Çamaşır Makinesinin Ömrünü Kısaltan Kullanım Hataları

Çamaşır makinesinin uzun ömürlü olması için belirli hususlara dikkat etmek gerekiyor. Farkında olmadan yaptığınız kullanım hataları, çamaşır makinenizi kullanılmaz hale getirebilir.

TIKA BASA DOLDURMAK

Çamaşır makinelerinin yıkama programları, yıkama kapasiteleri hakkında bilgi verir. Örneğin 7 kg yıkama kapasitesi olan bir çamaşır makinesinin kapasitesi, pamuklu çamaşırlarda 7 kg, narin çamaşırlarda 3 kg olabilir. Bu kriterlere dikkat ederek hem çamaşırlarınızı hem de makinenizi koruyabilirsiniz. Aksi halde çamaşır makinenizin tamburu zarar göreceği gibi çamaşırlarınız da yıpranacaktır.

FAZLA DETERJAN KULLANMAK

Fazla deterjan kullanarak daha fazla temizlik yapacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aşırı deterjan kullanımı, çamaşırlarda yıpranmaya ve solmaya yol açmaktadır. Normalden fazla deterjan kullandığınızda sadece çamaşırlarınıza değil, aynı zamanda makinenize de zarar vermektedir. Özellikle soğuk suyla yıkama yapıldığında erimeyen deterjan kalıntıları gözeneklerde tortulanmaya yol açar. Bu da çamaşır makinesinin bozulmasına neden olur.

YIKAMA FİLTRESİ KULLANMAMAK

Çamaşır makinesine atılan pullu ve boncuklu giysilerden kopan parçalar çamaşır makinesinin mekanizmasına zarar verebiliyor. Kopça, kanca ve buna benzer kopabilecek parçaları olan giysileri çamaşır makinesine atarken yıkama filtresi kullanılmalıdır.

YIKANAN ÇAMAŞIRLARI MAKİNEDE BEKLETMEK

Yıkanan çamaşırlar çamaşır makinesinde bekletildiğinde ıslak çamaşırlar körük kısmında küflenmeye yol açar. Kötü kokuya da yol açan bu durumu engellemek için yıkama bittiğinde çamaşırları makineden çıkarıp lastik kısmı kuru bezle kurulamak gereklidir. Deterjan bölümü de yıkama sonrası açık bırakılarak kurutulmalıdır.

HALI BATTANİYE GİBİ AĞIR MALZEMELER YIKAMAK

Çamaşır makinesinin kapasitesi yüksekse battaniye ve halı gibi parçalar yıkanabilir. Ancak yıkama kapasitesi bu parçaları yıkamaya uygun olmayan makinelerde battaniye gibi malzemeleri yıkamak, makineye zarar vermektedir. Halı ve battaniye gibi parçalar, yıkama sırasında ıslanarak ağırlaşmakta ve sıkma devri sırasında makineye zarar vermektedir

SOĞUK SUYLA YIKAMA YAPMAK

Narin çamaşırlar için soğuk suyla yıkama işlemi yapılmaktadır. Bu durum makinenin temizlenmesini engeller. Genellikle soğuk suyla yıkama yapanların ayda bir defa makineyi boş olarak sıcak suda çalıştırmaları gereklidir.

TEMİZLEMEMEK

Çamaşır makinesini ilk günkü performansıyla kullanabilmek için belirli periyotlarla temizlemek gereklidir. Çamaşır makinesi temizliği için önce makine boş şekilde çalıştırılır. Sonra filtre temizliği yapılır. Körük temizliği ve deterjan bölümü temizliği yapılır. Dış yüzey temizliği yapılarak işlem tamamlanır.Yeni Yenikadın Haberleri

  • Evde gıda israfını birkaç basit önlemle engelleyinEvde gıda israfını birkaç basit önlemle engelleyin

    Günümüzde hızla artış gösteren dünya nüfusu ve buna paralel olarak artan gıda ihtiyacı, doğal kaynakları dikkatli kullanmayı daha da önemli hale getiriyor. Oysa pek çoğumuzun, belki farkında bile olmadan yaptığı gıda israfı, geleceğe ve sürdürülebilir bir yaşamın kaynaklarına yönelik israfın habercisi konumunda yer alıyor. Bu durumun önüne geçmek için evlerde birkaç uygulamaya dikkat etmek yeterli oluyor.