Çalışan Hamilelere Özel Beslenme Tavsiyeleri Haberi - yenikadin.com
23.01.2019 12:28

Çalışan Hamilelere Özel Beslenme Tavsiyeleri

Çalışan hamileler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerine dikkat etmelidir.

Haber: Çalışan Hamilelere Özel Beslenme Tavsiyeleri

ÖĞÜNLERDE BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ ÖNEMLİ

Beyaz et, kırmızı et, baklagiller, meyve, sebze, tam tahıllar ve daha fazlası ile öğünlerde çeşitlilik sağlanması gerekir. Böylece vücudun gereksinimi olan protein, yağ, karbonhidrat ve vitaminler dengeli şekilde alınmış olur.

SIK SIK BESLENİN AMA AZ AZ YİYİN

Çalışan hamileler gün içinde enerjiye gereksinim duyacaklar. Enerji almak için besinlere yüklenmek yerine azar azar yemek gerekir. Öğünleri sıklaştırarak azar azar yemek, çalışan hamileler için doğru beslenme yöntemi olacaktır.

BOL BOL SU

Sıvı tüketimi herkes için önemlidir. Çalışan hamileler için su tüketimi daha da önemlidir. Annenin vücut dengesinin sağlanması ve bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için bol bol su tüketilmelidir.

HAZIR GIDA VE KONSERVELER

Çalışan anneler atıştırmalık amacıyla olsa dahi hazır gıdalara yaklaşmamalıdır. Ofis ortamında pratik şekilde tüketildiği için tercih edilen hazır gıdalar konusunda dikkatli olmak ve uzak durmak gerekir. Anne ve bebek sağlığı için tehdit edici maddeler içeren bu besinler tüketilmemelidir.

ŞEKERLİ MEYVE SULARI VE KAHVE TÜKETMEYİN

Hamilelik süreci boyunca bazı içeceklerden uzak durmak gerekir. Şekerli meyve suları ve kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. Çalışma ortamında içecek tüketilmek istendiğinde anne, kendini frenlemeli ve bu içeceklerin tüketimini en aza indirilmelidir.

BADEM VE CEVİZ

Gün içinde acıkan çalışan hamileler, atıştırma için badem ve cevizi tercih edebilirler. Badem ve ceviz ile hem anne hem de bebek için sağlıklıdır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.