Burun Gençleştirme Estetiği Haberi - yenikadin.com
30.01.2020 11:31

Burun Gençleştirme Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk yaşla birlikte tüm vücut gibi burnun da yaşlandığını ve rinoplasti ile burun gençleştirme estetiğinin de mümkün olduğunu belirtti.

Yaşlanma ile birlikte burun değişir, burun ucu düşer, burun genişleyebilir ve yüzün yaşlı görünmesine yol açabilir. Rinoplasti ile yaşlanan burnun biçimini ve / veya işlevini iyileştirmek mümkün. Burun gençleştirme estetiğinde kullanılan teknikler, tüm rinoplasti operasyonlarında kullanılan teknikler ile aynıdır.

Burun yaşlanmasının belirtileri

Yaşlandıkça, yer çekimini etkisi ile burnu destekleyen yapılar zayıflar. Burun çevresindeki cilt daha incelir ve burun eğimini destekleyen elastikiyetini kaybeder. Burnun üst kısmının yakınında, sırtın ucundaki ekler zayıflar. Tüm bunlar burnun "düşmesine" neden olur. Burnun görünümü uzayabilir ve ucu sarkık hale gelebilir. Bazı durumlarda, bir yumru gelişimi de görünebilir. Bu burnun alt ucu ile bağıntılıdır; burun ucu rinoplasti aracılığıyla kaldırılınca yumru kaybolur, daha genç bir görünüm oluşması sağlanabilir.

Burun kıkırdağında yaşa bağlı değişiklikler

Burun iskeletinin büyümesi 16 ya da 17 yaşlarında sona erer. Ancak, vücudun diğer herhangi bir bölümünde olduğu gibi, başka faktörler zamanla görünümde değişime neden olabilir. Burun çevresindeki yapılarda (bağlar gibi) yaşla ilişkili değişiklikler tipik olarak burnun yaşlanmasına bağlı estetik değişikliklere neden olur.

Kıkırdak sertliği ve mukavemeti bu süreçte en önemli faktörlerdir. Doğal olarak sert kıkırdak yapıya sahip olan insanlar, burun şekillerinde yaşa bağlı büyük değişiklikler görme olasılıkları da daha düşüktür. Öte yandan, yumuşak kıkırdağa sahip olan insanlarda daha bariz değişiklikler görülebilir.

Burun gençleştirme estetiği prosedürü

Birçok yaşlı hasta yukarıda özetlenen nedenlerle rinoplasti olmayı seçerler. Bazıları burnunu kısaltırken diğerleri kaldırılmasını ister. Bazılarının ikisine de ihtiyacı olur. Ameliyatsız burun estetiği ile bu sorunların birçoğu ameliyata gerek olmaksızın iyileştirilebilir. İşlem izolasyonla veya diğer tekniklerle yapılabilir. Bazen aynı prosedür sırasında uç da rafine edilir.

Yaşlanan burun için diğer rinoplasti tipleri, alt yan kıkırdakların azaltılması veya yeniden konumlandırılması, kaldırma veya belirginleştirme için greft nakli ve ucun kaldırılması ve desteklenmesi için bir kolumnar çubuk uygulamaları gibi uygulamaları içerebilir. Septal kıkırdak düzeltilebilir ve özel sütürleme teknikleri kullanılabilir. Tüm bunların hepsi kapalı teknikle izsiz ve kırmadan gerçekleştirilebilir.

Burun gençleştirme estetiği için kişinin genel sağlığının yerinde olması çok önemlidir. Kişiye en uygun burun gençleştirme estetiği tekniği için alanında uzman bir estetik cerrahtan bilgi alınması gerekir.