Burun Gençleştirme Estetiği Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
30.01.2020 11:31

Burun Gençleştirme Estetiği

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk yaşla birlikte tüm vücut gibi burnun da yaşlandığını ve rinoplasti ile burun gençleştirme estetiğinin de mümkün olduğunu belirtti.

Yaşlanma ile birlikte burun değişir, burun ucu düşer, burun genişleyebilir ve yüzün yaşlı görünmesine yol açabilir. Rinoplasti ile yaşlanan burnun biçimini ve / veya işlevini iyileştirmek mümkün. Burun gençleştirme estetiğinde kullanılan teknikler, tüm rinoplasti operasyonlarında kullanılan teknikler ile aynıdır.

Burun yaşlanmasının belirtileri

Yaşlandıkça, yer çekimini etkisi ile burnu destekleyen yapılar zayıflar. Burun çevresindeki cilt daha incelir ve burun eğimini destekleyen elastikiyetini kaybeder. Burnun üst kısmının yakınında, sırtın ucundaki ekler zayıflar. Tüm bunlar burnun "düşmesine" neden olur. Burnun görünümü uzayabilir ve ucu sarkık hale gelebilir. Bazı durumlarda, bir yumru gelişimi de görünebilir. Bu burnun alt ucu ile bağıntılıdır; burun ucu rinoplasti aracılığıyla kaldırılınca yumru kaybolur, daha genç bir görünüm oluşması sağlanabilir.

Burun kıkırdağında yaşa bağlı değişiklikler

Burun iskeletinin büyümesi 16 ya da 17 yaşlarında sona erer. Ancak, vücudun diğer herhangi bir bölümünde olduğu gibi, başka faktörler zamanla görünümde değişime neden olabilir. Burun çevresindeki yapılarda (bağlar gibi) yaşla ilişkili değişiklikler tipik olarak burnun yaşlanmasına bağlı estetik değişikliklere neden olur.

Kıkırdak sertliği ve mukavemeti bu süreçte en önemli faktörlerdir. Doğal olarak sert kıkırdak yapıya sahip olan insanlar, burun şekillerinde yaşa bağlı büyük değişiklikler görme olasılıkları da daha düşüktür. Öte yandan, yumuşak kıkırdağa sahip olan insanlarda daha bariz değişiklikler görülebilir.

Burun gençleştirme estetiği prosedürü

Birçok yaşlı hasta yukarıda özetlenen nedenlerle rinoplasti olmayı seçerler. Bazıları burnunu kısaltırken diğerleri kaldırılmasını ister. Bazılarının ikisine de ihtiyacı olur. Ameliyatsız burun estetiği ile bu sorunların birçoğu ameliyata gerek olmaksızın iyileştirilebilir. İşlem izolasyonla veya diğer tekniklerle yapılabilir. Bazen aynı prosedür sırasında uç da rafine edilir.

Yaşlanan burun için diğer rinoplasti tipleri, alt yan kıkırdakların azaltılması veya yeniden konumlandırılması, kaldırma veya belirginleştirme için greft nakli ve ucun kaldırılması ve desteklenmesi için bir kolumnar çubuk uygulamaları gibi uygulamaları içerebilir. Septal kıkırdak düzeltilebilir ve özel sütürleme teknikleri kullanılabilir. Tüm bunların hepsi kapalı teknikle izsiz ve kırmadan gerçekleştirilebilir.

Burun gençleştirme estetiği için kişinin genel sağlığının yerinde olması çok önemlidir. Kişiye en uygun burun gençleştirme estetiği tekniği için alanında uzman bir estetik cerrahtan bilgi alınması gerekir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Güzellik Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.