Burun Estetiğinde 3d Tasarımın Önemi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Burun Estetiğinde 3d Tasarımın Önemi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinde 3D tasarım uygulamalarını sizler için anlattı.

Haber: Burun Estetiğinde 3d Tasarımın Önemi

Bir restoranda bir yemek siparişi vermeden önce bile garsondan size sipariş vermeyi düşündüğünüz belirli bir yemeğin tarifini ve görüntüsünü isterseniz. Estetik cerrahide de artık 3D simülasyon cihazı kullanımı ile operasyondan önce ideal burun şeklinizi görebilirsiniz.

Burun estetiği prosedürü için konsültasyon sırasında, cerrahınız 3D simülasyonu cihazları ve görüntüleme teknikleri kullanarak olası sonucun yani ideal burun şeklinizin nasıl olabileceğine dair bir öngörüye sahip olmanızı sağlayabilir.

Bu sebeple burun estetiği olmayı düşünenler estetik cerrahinin sunduğu bu teknolojiden faydalanmalıdır. Ameliyattan önce nasıl bir buruna sahip olacağınızı bilmenin birçok avantajı var. Çünkü bu sayede önceden tasarıma dahil olma ve beklentilerinizi net bir şekilde açıklama fırsatı bulursunuz. Ayrıca nasıl bir buruna sahip olacağınızı bileceğiniz için burun estetiği ameliyatının tüm süreçlerini çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

3D SİMÜLASYON CİHAZI UYGULAMASI

İdeal burun şekli muayene sırasında hastadan alınan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üzerinde tasarım cihazlarıyla hazırlanır. Bunun için hastanın her açıdan fotoğrafları çekilir. Özel bir cihazda bu fotoğraflar üzerinden hastanın gerçeğe en yakın simülasyon görüntüleri hazırlanır.

Ardından hastanın burnuna uygulanacak düzeltmeler bu simülasyon görüntüleri üzerinden hesaplanır. Hesaplama sırasında altın oran ve kişinin genel özellikleri, etnik kökeni, yaşı gibi kriterler üzerinden kişiye özel tasarımı gerçekleştirilir.

Böylece simülasyon cihazı aracılığı ile kişinin öncesi ve sonrası görüntüleri hazırlanır. Ve bu görüntüler özel cihazlar sayesinde hastaya gösterilir. Kullanılan görüntüleme teknikleri arasında dijital teknikler, hologram ve 3D mask gibi baskı teknikleri yer alır.

Hasta bu görüntüler üzerinden nasıl bir buruna sahip olabileceğini görebilir, cerrahı ile birlikte en ideal burun şekline karar verebilir.

Görüşmenin ardından kişiye özel baskılama teknikleri sayesinde bir yüzünde var olan burun şeklinin bulunduğu diğer yüzünde ise yeni burun tasarımın yer aldığı 3Dmask denilen üç boyutlu maskesi verilir.

3D tasarımın sağladığı avantajlar

Burun tasarımı sırasında hem hastaya hem de cerraha daha somut görüntüler üzerinden fikir alışverişi yapma imkanı sunar. Hasta beklentilerini daha net bir şekilde anlatabilir, cerrah ise beklentilerinin hangisini uygun olduğunu ya da olamayacağını gösterebilir. Hasta kendi görüntüleri üzerinden hangi beklentilerinin yüzüne daha uygun olduğunu görebilir. Ve böylece operasyondan sonra sahip olduğu burun şekli ile aklında şüpheleri kalmaz, en ideal burun şeklinin bu olduğunu deneyimleyebilir.

Bunun yanı sıra operasyondan sonra hayal kırıklığı yaşamaz ve yeni burnuna alışma sürecinde zorluk çekmez. 3D tasarım uygulaması burun estetiği sürecini destekleyen ve hastanın en büyük endişesi olan ideal şekil sorununa görünür çözümler sunabilir.

6.12.2018 16:24 [11511725]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.