Bulgur Tüketmeniz için 8 Geçerli Neden Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bulgur Tüketmeniz için 8 Geçerli Neden

Mutfağınızın olmazsa olmazı bulgurun faydalarını öğrendiğinizde, bulgurun mutfağınızdaki hakimiyetini fazlasıyla hak ettiğini düşüneceksiniz.

Haber: Bulgur Tüketmeniz için 8 Geçerli Neden

Rafine buğdaylara göre çok daha fazla lif, vitamin, mineral, magnezyum, potasyum, çinko ve demir içeren bulgur, çok az kalori barındırması ile diyet için de ideal bir besindir.

1.DİYETE YARDIM EDİYOR

Düşük kalorili olması yanında az yağlı olması, bulguru bir diyet besinine dönüştürüyor. Bulgurda yüksek oranda lif bulunması uzun süre tok tutması yanında aşırı yeme isteğini de önler.

2.DEMİR DEPOSU

Dolaşım sistemimiz için çok önemli olan demir, eğer yeterli seviyede değilse yorgunluk, halsizlik ve mide rahatsızlığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bulgur, yüksek demir içeriği sayesinde bu sorunlarla savaşır.

3.SİNDİRİME İYİ GELİYOR

Bulgurun içinde yüksek oranda lif bulunması, kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunların giderilmesini sağlıyor. Bulgurda bulunan lif ayrıca kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır.

4.KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

İçinde bulunan karbonhidratlar ile kan şekerini dengeleyici etkiye sahip olan bulgur, insülin salınımını optimize ederek şeker hastalığını önlemeye yardım eder.

5.SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN

Bulgurda bulunan magnezyum, rahatlatıcı özelliği ile iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Sinir sistemini rahatlatan ve yatıştıran bulgur, uzun süreli ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

6.KEMİK SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Kemiklerin ihtiyaç duyduğu fosfor, demir ve manganez gibi mineraller, bulgurda bulunmaktadır. Daha sağlıklı kemikler için bulgur tüketebilirsiniz.

7.KALBİ KORUYOR

Damarlardaki kolesterol birikimi üzerine etki ederek kalp sağlığına fayda sağlayan bulgur, içeriğinde bulunan potasyum ile kan damarları üzerindeki gerginliği azaltarak kalp sağlığını korur.

8.BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Bulgurun içeriğinde bulunan zengin mineral ve vitaminler, vücudu çeşitli yönlerden etkiliyor. Yüksek miktarda çinko içeren bulgur, bağışıklığın en büyük destekçilerindendir.

13.3.2019 11:43 [11830701]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.