Bu Yapılar Aşk için İnşa Edildi Haberi - yenikadin.com
28.02.2019 11:08

Bu Yapılar Aşk için İnşa Edildi

Aşk için yapılan binaları görünce "Aşk insana neler yaptırıyor" diyeceksiniz.

Haber: Bu Yapılar Aşk için İnşa Edildi

Tarih boyunca birçok efsaneye ve anlatıya ilham veren aşk, sadece soyut kavramlara değil, somut kavramlara da yansıyor. Kimi zaman bir şiir dizesinde dile gelen aşk, kimi zaman da görkemli yapılara ilham veriyor.

HİNDİSTAN / TAC MAHAL

Aşk için yapılan görkem yapılar listemizde Tac Mahal, kuşkusuz ilk sırayı alıyor. Babür Şah, Tac Mahal'i doğum sırasında hayatını kaybeden eşi, Ercümend Banu Begüm için yaptırmıştır. 1631-1654 yılları arasında inşa edilen Tac Mahal, Babür Şah'ın, eşi Ercümend Banu Begüm'e (Mümtaz Mahal) olan aşkının ifadesidir. Günümüzde Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi'nde yer alan eser, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunuyor.

İNGİLTERE / DOBROYD KALESİ

Dobroyd Kalesi, 18. yüzyılın zengin sanayicilerinden John Fielden'in genç bir işçi kız olanRuth Stansfield'e aşık olup evlilik teklif etmesi sonrası, Ruth'un isteği ile inşa edilmiştir. İnşası 1866-1869 yılları arasında tamamlanan Dobroyd Kalesi, İngiltere'nin en büyük aşk simgelerinden biridir.

ABD / BOLDT KALESİ

George Boldt, Heart (Kalp) Adası adını verdiği ada üzerine 1900 yılına sıra dışı bir mülk inşa etmeye başladı. Dönemin en iyi mimarlarıyla ada üzerine bina inşa etmeye başlayan Boldt'un planı, adayı inşa edip karısına 1905 yılında hediye etmekti. Ancak karısı 1904 yılında ölünce planı yarım kalmış; adayı bir daha dönmemek üzere terk etmiştir. Aşkı simgeleyen en görkemli yapılarından biri olan Boldt Kalesi, ada yönetimi tarafından belirli dönemlerde ziyarete açılmaktadır.

JAPONYA / KODAİJİ TAPINAĞI

Kodaiji tapınağı, bir kadın tarafından inşa ettirilmesi yönüyle diğer yapılardan ayrılıyor. Kita-no-Mandokoro, Kodaiji tapınağını eşi Toyotomi Hideyoshi'nin ölümü üzerine yaptırmıştır. Binanın inşası 1606 yılında tamamlanmıştır.



Yeni Yenikadın Haberleri