Bu Hatalar Yemeklerinizin Tadını Bozuyor! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bu Hatalar Yemeklerinizin Tadını Bozuyor!

Yemek için gerekli malzemeleri seçerken, yemeği yaparken ya da servis ederken yapacağınız hatalar, yemeğin tadını bozabilir.

Haber: Bu Hatalar Yemeklerinizin Tadını Bozuyor!

Yemek yaparken her detaya dikkat edilmelidir. Basit gibi görünse de küçük hatalarla yemeğin tadını bozabilirsiniz. Belki de yemeğin tadını istediğiniz gibi ayarlayamamanız, tam da bu yüzdendir.

MAKARNAYA TUZ EKLEMEK

Makarnanın tam kıvamında pişmesi için tuzu, suyuna atmanız gerekiyor. Tuzu piştikten sonra atmanız istediğiniz lezzeti yakalamayı engeller. Pirinç pilavı yaparken de tuzu, pilavın suyuna eklemek gereklidir.

TEFLON TAVADA ET PİŞİRMEK

Et pişirmek için döküm tavaları kullanmalısınız. Teflon tavada et pişirirseniz, et lezzetini kaybedecektir. Döküm tavayı kullanırken tavanın iyice kızgın olmasına dikkat edin.

KIZARTMAYI ZEYTİNYAĞINDA YAPMAK

Kızartmalarda zeytinyağı kullanmak, kızartmayı daha sağlıklı yapmaz. Kızartmada zeytinyağı kullanırsanız, zeytinyağı yanar ve besin değerlerini kaybeder. Aynı zamanda kızartılan besinlerin tadı bozulur.

SARIMSAĞI PİŞİRMEK

Yemeğinize sarımsak ve soğan ekleyecekseniz, sarımsağı soğanla beraber kavurmamalısınız. Bu acı bir tada neden olacaktır. Kavrulan sarımsak yemeğe acı tat verir. Sarımsağı yemeği pişirdikten sonra rendeleyerek yemeğe ekleyebilirsiniz.

27.2.2019 11:47 [11784026]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.