Böyle görünen karpuzu sakın tüketmeyin! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.06.2019 11:41

Böyle görünen karpuzu sakın tüketmeyin!

Yaz aylarının olmazsa olmazı karpuz, ferahlatıcı yapısı ve lezzeti yanında sıvı bakımından zengin olması ile sağlıklı bir besindir. Ancak yanlış karpuzu seçerseniz çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Haber: Böyle görünen karpuzu sakın tüketmeyin!

İçerdiği mineral ve vitaminlerle sağlığa birçok faydası olan karpuz, yüzde 92'sinin su olması ile sıcak günlerde ferahlatıcı etki gösteriyor. Karpuz alırken doğru seçimi yaparak karpuzun faydalarından istifade edebilir; zararlı olabilecek durumlardan kendiniz koruyabilirsiniz.

KARPUZUN İÇİ BÖYLE GÖRÜNÜYORSA SAKIN TÜKETMEYİN!

Yapılan araştırmalar karpuzun içindeki çatlakları ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini ortaya koydu. Üretim sürecinde meyve sebzelerin hızlı gelişmesi için kullanılan forchlorfenuron hormonu nedeniyle oluşan bu görüntü, pek de masum sayılmaz. Gözle görülür şekilde karpuzu etkileyen bu madde karpuzun tadını ve dokusunu da bozar. Şekerli tadını kaybeden karpuz, yavan bir kıvama gelir.

HÜCRE DEFORMASYONUNA NEDEN OLUYOR

Karpuzun hızlı yetişmesi için enjekte edilen forchlorfenuron hormonu, vücuda girdiği takdirde hücre deformasyonuna neden olur. Bu da kanser hastalıklarını tetikleyici etki oluşturur. Bu yüzden içi çatlak görünümlü olan karpuzu tüketmemelisiniz.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'