Bir Günde 4 Karaciğer Nakli Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
7.02.2019 11:14

Bir Günde 4 Karaciğer Nakli

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Karaciğer Nakli Bölümü'nde görevli 30 kişilik ekip, 24 saat içerisinde 4 hastaya karaciğer nakli yaparak büyük bir başarıya imza attı.

Haber: Bir Günde 4 Karaciğer Nakli
TEZCAN EKİZLER - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Karaciğer Nakli Bölümü'nde görevli 30 kişilik ekip, 24 saat içerisinde 4 hastaya karaciğer nakli yaparak büyük bir başarıya imza attı.

Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Murat Zeytunlu yönetimindeki ekip, geçen hafta perşembe günü sabah saatlerinde 67 yaşındaki Mediha Tireli'ye bir yakınından karaciğer doku nakli yapmak için ameliyata girdi.

Ameliyat sırasında, yoğun bakımda bilinci kapalı bir şekilde acil karaciğer nakli olmayı bekleyen 55 yaşındaki Nurten Akduman'a uygun karaciğerin Adana'da kadavradan yapılan bir bağışla bulunduğunu öğrenen ekip, vakit geçirmeden nakil ameliyatı hazırlıklarına başladı.

Organın hava yoluyla getirilmesinin ardından ikinci nakil ameliyatına giren ekip, Dokuz Eylül Üniversitesinde hayatını kaybeden bir hastanın bağışlanan karaciğerinin hastanelerinde organ bekleyen 67 yaşındaki Sedat Bezek'e uygun olduğunu öğrenince üçüncü kez organ nakli ameliyatına girmeye karar verdi.

Hastanedeki 2 farklı ameliyathanede 18 saat boyunca 3 karaciğer nakli yapan ekip, 51 yaşındaki Ayhan Deringöl'e bir yakınından nakil edilecek karaciğer doku ameliyatını da iptal etmeyerek son olarak onun da sağlığına kavuşmasını sağladı.

Bir günde 4 hayat kurtaran nakil ekibi, ameliyatların ardından yoğun bakımda tedavi gören hastalarla bir araya gelip tanışma fırsatı buldu.

"Bizi adrenalin, sevgi ve motivasyon ayakta tuttu"

Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Murat Zeytunlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslek hayatı boyunca ilk kez bir günde 4 hastaya karaciğer nakli ameliyatı yaptığını söyledi.

Ekip arkadaşlarının büyük bir fedakarlığa imza attığını belirten Zeytunlu, "Bunu yaparken adrenalin, sevgi ve motivasyon sizi ayakta tutabiliyor. Sürekli bir sonraki ameliyatı düşünüp hatasız bir şekilde tamamlamaya çalışıyorsunuz. Arkamda güçlü bir ekip vardı. Ameliyatlar bittikten sonra yorgunluk oluyor. Hepimiz hastaları iyi bir şekilde görmekten çok memnunuz. Ekibim yaptıkları fedakarlıktan bahsetmiyor, onlarla gurur duyuyorum." dedi.

Nakil ameliyatlarının ortalama 6 saat sürdüğünü dile getiren Zeytunlu, 24 saat boyunca iki ameliyathane arasında mekik dokuduklarını ifade etti.

"En büyük mutluluğumuz 4 hastamızı sağlıklı görebilmek"

Organ naklinin çok önemli olduğunun altını çizen Zeytunlu, şunları kaydetti:

"Organ naklinde zamana karşı yarış oluyor, organların hızlı bir şekilde takılması gerekiyor. Sağlık Bakanlığımız organ nakli konusunda Ulusal Koordinasyon Merkezi ile çok güzel bir organizasyonlara imza atarak organların bize gelmesini sağladı. Organı ne kadar hızlı takabilirseniz organın fonksiyonu daha iyi oluyor. En büyük mutluluğumuz yoğun bakımda 4 hastamızı yan yana sağlıklı olarak görebilmek. Ülkemizde kadavradan organa ihtiyacımız var. Hastalar Türk hekimlerin ve doktorlarına güvensinler, onlar ellerinden geleni yaparlar."

Karaciğer nakli ekibinde görev yapan hemşire Sultan Aydınay da bir günde yaptıkları 4 nakil ameliyatının kendisini çok yorduğunu ama hastaların iyi olduğunu gördüğü zaman tüm yorgunluğunun gittiğini söyledi.

Sağlık personeli olmanın büyük fedakarlık istediğinin altını çizen Aydınay, "Hastalarımızın sağlığına kavuşması ve yeni bir hayata 'merhaba' demesi bizi mutlu ediyor. İşlerimizin yoğunluğu nedeniyle eşimle bir hafta görüşemiyoruz ama ben mesleğimi çok seviyorum." diye konuştu.

"Fedakar nakil ekibi sayesinde hayattayız"

Karaciğer nakli olan Nurten Akduman, doktorlar ve nakil ekibinin fedakarlığı sayesinde hayatta kaldığını, onlarla tanışınca çok mutlu olduğunu aktardı.

Nakil olan bir diğer hasta Ayhan Deringöl, hastalığı nedeniyle çok zor günler yaşadığını, doktorların çabasıyla sağlığına kavuştuğunu belirtti.

EÜ Rektörü Necdet Budak da hastanelerinin yine çok önemli bir başarıya imza attığını vurgulayarak, geçen yıl yaklaşık 200 hastaya kalp, karaciğer ve böbrek nakli yaptıklarını kaydetti.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19