Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.05.2019 12:06

Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor!

Florida'lı bilim adamının yaptığı araştırmaya göre sütyen ve meme kanseri arasındaki ilişki kesinleşti. Ayrıca uzmanlar, sütyenin beklendiği gibi yerçekimine de karşı gelmediği şeklinde açıklamalar yapıyor.

Haber: Bilim İnsanları 'Sütyen Kullanımını Azaltın' Diyor!

Memeyi desteklemek ve sarkmaları önlemek için takılan sütyenler, tahmin edildiğinden daha zararlı çıktı. Bilimsel araştırmalarla desteklenen sonuçlara göre ne sarkmayı önlüyor ne de desteklenmesini sağlıyor. Aksine daha fazla gelişimi engelleme ve sarkmayı artırma gibi dezavantajlara sahip. En önemlisi ise meme kanserinin birebir sebepleri arasında yer alıyor.

SÜTYEN GİYMEK MEME KANSERİNE YOL AÇABİLİR

Florida'lı Doktor Gragory High, yaptığı araştırmalarda fibrokistik meme rahatsızlığı olan kadınların %90'ından fazlasının sütyenlerini giymeyi bıraktıklarında iyileşme kaydettiklerini keşfetti. Araştırmalara göre, sütyenlerin sık kullanımı lenf drenajı hasarına da yol açabiliyor.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ARAŞTIRMALAR AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR

Sütyen takarak uyumayanlar meme kanseri riskini %60 azaltırken, benzer sonuçlar 2011 yılında İspanya'da da ortaya çıktı. Sütyenlerin meme kanserini en çok arttıran etkenlerden olduğunu söylüyor.

SÜTYEN KENDİ İŞLEVİNİ BİLE YERİNE GETİRMİYOR

Franche-Compte Üniversitesinde Profesörlük yapan Spor bilimi araştırmacısı Jean-Denis Rouillon ve ekibi, sütyen kullanımının 18-35 yaşlarındaki 330 kadın üzerindeki etkisini test ettiği 15 yıllık bir çalışma yaptı. Çalışma erken yaşta sütyen kullanımı sırt ağrılarını azaltmadığı, meme sarkması önlemediğini gösterdi. Ayrıca Profesör Rouillon, "tıbbi, fizyolojik ve anatomik olarak; memeler yerçekiminden mahrum edilmekten hiçbir fayda görmez. Aksine, bu durum memelerin sarkmasında daha büyük bir rol oynar…" açıklaması yaptı.

SÜTYEN MEMEYİ DAHA ÇOK SARKITIYOR

Bir diğer araştırmaya göre ise genç yaşta sütyen kullanmayan kadınların kasları daha iyi gelişiyor ve destekleyici meme doku gelişimi daha fazla oluyor. Hatta meme uçlarında sütyen takanlara oranla 7 mmlik bir yükselme bile var. Doktor Stafford Broumand, "Sütyenlerden destek almayan genç kadınlarda, gelişmekte olan bir memenin kalkık durmasını sağlayan kolajen üretimini ve doku esnekliği artıyor." şeklinde bilimsel olarak notunu düşüyor.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket
  Sabahları kolay uyanmanızı sağlayacak 3 hareket

  Yoğun iş temposu ve koşturmacada çoğu zaman güzel dinlenip kaliteli bir uyku çekemiyoruz. Durum böyle olunca da sabahları berrak bir zihinle ve iyi dinlenmiş bir vücutla uyanmakta zor olabilir.

  14.9.2019 15:17
 • Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti
  Haftada 2 kilo verdiren sonbahar diyeti

  Yaz boyunca tatil yaptınız ve beslenme alışkanlıklarınız biraz önemini kaybetti. Merak etmeyin sonbahar diyeti ile yazın değişen beslenme dengesini tekrar sağlıklı hale getirebilirsiniz.

  14.9.2019 11:47
 • Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı
  Tatil sorunu: Çatlamış ayaklara cilt bakımı

  Plajda tuzlu suya ve kuma maruz kalan ayaklarınız, yoğun güneşin de etkisiyle kuruma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunlardan kurtulmak için pratik bakım uygulamaları ile sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

  14.9.2019 08:56
 • Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?
  Mutfak sorunsalı: Kızartma yağı kaç defa kullanılır?

  Kızartma yağını en fazla kaç defa kullanmanız gerektiğini bildiğinizde sağlığınız için ciddi riskler oluşturacak durumlardan kurtulmuş olursunuz.

  13.9.2019 16:05
 • Bu börek yedikçe zayıflatıyor!
  Bu börek yedikçe zayıflatıyor!

  Dünyanın en uzun böreğini yaparak Guiness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran börek ustası Hasan Acar, diyetisyen Rümeysa Yahyaoğlu ile beraber diyet börek yaptı.

  13.9.2019 11:20