Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.05.2019 12:06

Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor!

Florida'lı bilim adamının yaptığı araştırmaya göre sütyen ve meme kanseri arasındaki ilişki kesinleşti. Ayrıca uzmanlar, sütyenin beklendiği gibi yerçekimine de karşı gelmediği şeklinde açıklamalar yapıyor.

Haber: Bilim İnsanları 'Sütyen Kullanımını Azaltın' Diyor!

Memeyi desteklemek ve sarkmaları önlemek için takılan sütyenler, tahmin edildiğinden daha zararlı çıktı. Bilimsel araştırmalarla desteklenen sonuçlara göre ne sarkmayı önlüyor ne de desteklenmesini sağlıyor. Aksine daha fazla gelişimi engelleme ve sarkmayı artırma gibi dezavantajlara sahip. En önemlisi ise meme kanserinin birebir sebepleri arasında yer alıyor.

SÜTYEN GİYMEK MEME KANSERİNE YOL AÇABİLİR

Florida'lı Doktor Gragory High, yaptığı araştırmalarda fibrokistik meme rahatsızlığı olan kadınların %90'ından fazlasının sütyenlerini giymeyi bıraktıklarında iyileşme kaydettiklerini keşfetti. Araştırmalara göre, sütyenlerin sık kullanımı lenf drenajı hasarına da yol açabiliyor.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ARAŞTIRMALAR AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR

Sütyen takarak uyumayanlar meme kanseri riskini %60 azaltırken, benzer sonuçlar 2011 yılında İspanya'da da ortaya çıktı. Sütyenlerin meme kanserini en çok arttıran etkenlerden olduğunu söylüyor.

SÜTYEN KENDİ İŞLEVİNİ BİLE YERİNE GETİRMİYOR

Franche-Compte Üniversitesinde Profesörlük yapan Spor bilimi araştırmacısı Jean-Denis Rouillon ve ekibi, sütyen kullanımının 18-35 yaşlarındaki 330 kadın üzerindeki etkisini test ettiği 15 yıllık bir çalışma yaptı. Çalışma erken yaşta sütyen kullanımı sırt ağrılarını azaltmadığı, meme sarkması önlemediğini gösterdi. Ayrıca Profesör Rouillon, "tıbbi, fizyolojik ve anatomik olarak; memeler yerçekiminden mahrum edilmekten hiçbir fayda görmez. Aksine, bu durum memelerin sarkmasında daha büyük bir rol oynar…" açıklaması yaptı.

SÜTYEN MEMEYİ DAHA ÇOK SARKITIYOR

Bir diğer araştırmaya göre ise genç yaşta sütyen kullanmayan kadınların kasları daha iyi gelişiyor ve destekleyici meme doku gelişimi daha fazla oluyor. Hatta meme uçlarında sütyen takanlara oranla 7 mmlik bir yükselme bile var. Doktor Stafford Broumand, "Sütyenlerden destek almayan genç kadınlarda, gelişmekte olan bir memenin kalkık durmasını sağlayan kolajen üretimini ve doku esnekliği artıyor." şeklinde bilimsel olarak notunu düşüyor.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri
  Son yılların birbirine en yakışan dizi çiftleri

  Televizyon dizilerinin hikayeleri, dekorları ve müzikleri bizim için her zaman etkileyici olmuştur. Bunlar kadar diziyi dikkat çekici kılan diğer bir önemli detay ise dizideki uyumlu başrol çiftler. Bazı dizilerde oyuncuların kimyaları birbirine o kadar uyuyor ki hikayenin ve yapımın da önüne geçerek efsaneleşip yıllar yılı akıllara kazınıyor.

  19.11.2019 15:00
 • Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!
  Bebek banyosu hakkında merak edilen her şey!

  "Vücudumuzun en büyük organı sayılan cildimizin bebekler için önemi, bir örtü olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bir bebeğin derisi; duyarlı, ince ve kolay zedelenir yapıdadır. Bu nedenle; yıkanması ve bakımı da ayrı bir özen gerektirmektedir" diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu açıkladı...

  18.11.2019 10:09