Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.05.2019 12:06

Bilim İnsanları "Sütyen Kullanımını Azaltın" Diyor!

Florida'lı bilim adamının yaptığı araştırmaya göre sütyen ve meme kanseri arasındaki ilişki kesinleşti. Ayrıca uzmanlar, sütyenin beklendiği gibi yerçekimine de karşı gelmediği şeklinde açıklamalar yapıyor.

Haber: Bilim İnsanları 'Sütyen Kullanımını Azaltın' Diyor!

Memeyi desteklemek ve sarkmaları önlemek için takılan sütyenler, tahmin edildiğinden daha zararlı çıktı. Bilimsel araştırmalarla desteklenen sonuçlara göre ne sarkmayı önlüyor ne de desteklenmesini sağlıyor. Aksine daha fazla gelişimi engelleme ve sarkmayı artırma gibi dezavantajlara sahip. En önemlisi ise meme kanserinin birebir sebepleri arasında yer alıyor.

SÜTYEN GİYMEK MEME KANSERİNE YOL AÇABİLİR

Florida'lı Doktor Gragory High, yaptığı araştırmalarda fibrokistik meme rahatsızlığı olan kadınların %90'ından fazlasının sütyenlerini giymeyi bıraktıklarında iyileşme kaydettiklerini keşfetti. Araştırmalara göre, sütyenlerin sık kullanımı lenf drenajı hasarına da yol açabiliyor.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ARAŞTIRMALAR AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR

Sütyen takarak uyumayanlar meme kanseri riskini %60 azaltırken, benzer sonuçlar 2011 yılında İspanya'da da ortaya çıktı. Sütyenlerin meme kanserini en çok arttıran etkenlerden olduğunu söylüyor.

SÜTYEN KENDİ İŞLEVİNİ BİLE YERİNE GETİRMİYOR

Franche-Compte Üniversitesinde Profesörlük yapan Spor bilimi araştırmacısı Jean-Denis Rouillon ve ekibi, sütyen kullanımının 18-35 yaşlarındaki 330 kadın üzerindeki etkisini test ettiği 15 yıllık bir çalışma yaptı. Çalışma erken yaşta sütyen kullanımı sırt ağrılarını azaltmadığı, meme sarkması önlemediğini gösterdi. Ayrıca Profesör Rouillon, "tıbbi, fizyolojik ve anatomik olarak; memeler yerçekiminden mahrum edilmekten hiçbir fayda görmez. Aksine, bu durum memelerin sarkmasında daha büyük bir rol oynar…" açıklaması yaptı.

SÜTYEN MEMEYİ DAHA ÇOK SARKITIYOR

Bir diğer araştırmaya göre ise genç yaşta sütyen kullanmayan kadınların kasları daha iyi gelişiyor ve destekleyici meme doku gelişimi daha fazla oluyor. Hatta meme uçlarında sütyen takanlara oranla 7 mmlik bir yükselme bile var. Doktor Stafford Broumand, "Sütyenlerden destek almayan genç kadınlarda, gelişmekte olan bir memenin kalkık durmasını sağlayan kolajen üretimini ve doku esnekliği artıyor." şeklinde bilimsel olarak notunu düşüyor.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'