Bebeklerde 6. Hafta ile 16 Hafta Arası Uyku Düzeni Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bebeklerde 6. Hafta ile 16 Hafta Arası Uyku Düzeni

Efsanevi kırk günü atlattıktan sonra sizin de bebeğinizin de rahatladığını göreceksiniz. Ancak hala size muhtaç küçük bir bebek olduğunu unutmayın!

Haber: Bebeklerde 6. Hafta ile 16 Hafta Arası Uyku Düzeni

Uykuları hala düzensizdir ve bir günü diğer gününü tutmaz. Bir gün gayet rahat ve kaliteli uyuyan bebeğiniz ertesi gün 15 dk uyuyup uyanıyorsa endişelenmeyin bu çok normal.

Artık biraz daha büyüdüğü için daha bağımsız olmasını bekleyebilirsiniz ama çoğu bebek 3. ayın sonlarına kadar annesinin kucağında şekerleme yapmayı çok sever. Gündüz uykularında yatağa koyar koymaz uyanıyorsa uyumasını istediğiniz süre boyunca kucağınızda uyutabilir veya sling kanguru kullanarak siz ufak tefek işlerinizi yaparken o uyuyabilir.

3. aya doğru artık melatonin salgısı düzene girmiş olacak yani ne zaman uyuyup ne zaman uyanacağına kendisi karar vermeye başlayacaktır. Bu durumu genelde anneler "düzeni değişti" "düzeni bozuldu" gibi kaygılarla karşılarlar. Tam tersi iyi bir gözlem yapıp sakin kalarak uykularını desteklerseniz ve her gün aynı saatlerde uyutmaya çalışırsanız işlerinçok kolay bir şekilde yoluna girdiğini göreceksiniz. ?

?Emzirme dışında rahatlama yöntemleri bulmaya çalışın

Dünyayı algılaması arttıkça bilinçlenmeye ve alışkanlıklar kazanmaya başlayacaktır. İlk alışkanlık "meme düşkünlüğü" ve "memede uyuma" alışkanlığı olabilir.ileriki aylarda bağımlılığa dönüşmemesi için şimdiden önlem alabilirsiniz.

• Emzirmeyi susturma ve uyutma yöntemi olarak kullanmayın

• Emzirme dışında rahatlama yöntemleri bulmaya çalışın

• Uyumak üzereyken değil uyandığı zaman emzirin

• Günde bir defa bebeğinizi tam uykuya dalarken değil uyumak üzereyken yatırın ağlarsa çok zorlamayın

İllerde sütten kesmeyi kolaylaştırmak ve meme bağımlılığını engellemek için günde bir defa az miktarda da olsa biberonla besleyin. Mama vermek istemiyorsanız sütünüzü sağıp biberonla verebilirsiniz.

3. aydan sonra 8 saat kesintisiz uyuyabilecekleri söyleniyor. Beslenmek için uyanmıyorsa uyandırılması tavsiye edilmiyor. Yine de doktorunuzla veya hemşirenizle görüşüp bebeğinizin gelişimine göre karar verin.

ikinci aydan sonra gece beslemelerini sabaha karşı 4-5 gibi yapacağınız tek bir beslemede toplamanızı tavsiye ediyor. Uyku öğününe 6. aya kadar devam edilmesini tavsiye ediyor.

Gece uyandırıp ağladığında gerçekten aç olup olmadığını anlamak için 3-5 dk bekleyin eğer açlıktan uyanmadıysa kendiliğinden uyuması için zaman verin. Eğer uyumazsa emzirebilirsiniz.

Rutin oluşturmaya başlayın.

8. haftadan sonra uyku saatlerini bir süre gözlemleyip program oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aynı dönemde basit rutinler de oluşturun. Banyo - temiz bez bağlama - pijama giydirme - şarkı - ninni şeklinde bir rutin bu ay için uygundur.

Yatağa uyanıkken ama rahatlamış bir şekilde koyun ama dördüncü aydan önce sıkı bir uyku eğitimi vermeyi düşünmeyin. Ağlarsa kucağınıza alıp bildiğiniz gibi uyutun

3. aydan sonra daha sık uyanıkken yatağa bırakmaya çalışın ama çok ağlarsa zorlamayın.

Altıncı aydan önce gündüz uykuları düzene girmez. 30 dk - 45 dk arasındaysa endişelenmeyin. Gece uyku kalitesi arttıkça ve büyüdükçe düzene girecektir.

Uyku regresyonuna dikkat

Kafasını hareket ettirme, yuvarlanma gibi yeni beceriler kazanma ilk uyku regresyonuna sebep olabilir.Öncesinde nasıl bir düzeni olduğu, kesintisiz uyuyup uyumadığı veya gündüz uykularının süresi önemli değil. Bir günde çok farklı davrandığını gözlemlerseniz endişelenmeyin. Önce bir sağlık problemi olup olmadığını kontrol edin büyük ihtimal sağlıkla ilgili birdurum değil büyüme atağına bağlı olan uyku regresyonu -uyku gerilemesi- yaşıyordur.

Yapmanız gereken şey sakin kalarak bir kaç gün gözlemek ve uyku penceresini çok sıkı takip ederek yeni düzenine adapte olmasını kolaylaştırmak.

16.7.2018 09:29 [11054041]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Kelimelerin Gücünü Keşfet
  Kelimelerin Gücünü Keşfet

  İnsanoğlu ağzından çıkan cümlelerin, beyninden geçen düşüncelerin bütün evreni dolaşıp tekrar onlara geri döndüğünü bilse eminim çok daha dikkatli olurdu. (Albert Einsteine)

  10.12.2018 14:34
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58