Bebeklerde 4-6 ay Arası Uyku Düzeni Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
23.07.2018 09:13

Bebeklerde 4-6 ay Arası Uyku Düzeni

Dördüncü aydan sonar bebeğinizin uyanık kalma süresi artmıştır ve dünyayı tanımaya başlamıştır. Eskisi gibi uzun uykuları veya uzun uzun emmesini beklemeyin.

Haber: Bebeklerde 4-6 ay Arası Uyku Düzeni

Yalancı Meme Reddine Dikkat!

Bu dönemde anneleri en çok endişelendiren konu yalancı meme reddi denen olay. Bebek dünyayı keşfetmeye başladığı için annesini emmek sıkıcı bir iş yapmak yerine çevresiyle ilgilenmeyi tercih eder. Bu durum annede bebeğim emmeyi bırakıyor mu endişesi yaratabilir.Ancak paniğe kapılmak yerine bebeği sakin ve dikkat dağıtıcı öğelerden uzak bir yerde emzirmek en iyisidir.Yine de eskisi gibi uzun uzun emmesini beklemek yanlış olur çünkü artık emme gücü artmıştır ve ortalama 5 dk içerisinde karnını doyurabilir.

4. ve 5. Aylarda Uyku Regresyonu

Bebeğiniz dördüncü vaya beşinci aya girerkenoturma, belki diş çıkarma veya yüz üstü sürünme gibi önemli kilometre taşlarına ulaşabilir bu da uyku regresyonuna sebep olabilir.

Uyku regresyonu gündüz kısa uykular ve gece sık sık uyanma şeklinde kendini gösterebilir.

Gündüz Kısa Uykular 4. Ayda Başlayabilir

4. aydan sonra anneleri bekleyen en önemli konu uyku düzenin karmaşıklaşmasıdır. Bu aydan sonra geceleri sık uyanma ve gündüz çok kısa uykular başlayabilir.

Dördüncü veya Beşinci Ayda Başlayan Gece Sık Uyanma Problemi

Gece sık uyanmanın sebebi bebeğin gündüz yeterince beslenememesi ve beslenme ihtiyacını gece karşılamak istemesidir. Erken düzenleme yapılmazsa sık uyanma alışkanlık haline gelebilir ve açlıktan olmazsa bile bebek sık sık uyanır ve-kendiliğinden uykuya geçme becerisi kazanamadığı için- tekrar uykuya dönmekte zorlanır.En kolay ve tanıdık rahatlama metodu olan 'annesini emmek'için ağlar ve anne gelip onu emzirinceye kadar da susmaz. Bu durumu annelerin en yaygın şikayeti olan "gece sık uyanıyor beni emzik gibi kullanıyor" şeklinde duyabilirsiniz.

Gündüz kısa uyku problemlerini de yine bu dönemde başlamasını yukarıda anlatılan etrafı keşfetme durumu tetikleyebilir. Kısa uykular da gece sık uyanma gibi alışkanlık yaratabilir. Bir iki hafta içinde kendiliğinden düzelmezse büyük ihtimal 12. aya kadar sürebilir.

Bu problemlerin kalıcı olmaması için annenin yapması gereken şeyler;

• Bebeğin uyku saatlerini düzenlemek. Aşağıdaki tabloyu baz alarak bebeğiniz için ideal bir günlük program ve uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Bebekler düzeni sever. Bir sonraki aşamada önüne geleceğini bilen bebek kendisini daha güvende hisseder ve uyku, yemek, oyun gibi aktivitelere daha kolay konsantre olur.

• Bebeğinize iyi bir uyku rutini oluşturmak.

• Emzirerek veya sallayarak uyutuyorsanız bağımsız ve desteksiz uyutmaya başlayabilirsiniz.

• Uyku Eğitimi başlığı altında bağımsız ve desteksiz uyku konusu detaylı anlatılacaktır.

Bebekler Ne Zaman Kesintisiz Uyumaya Başlar?

4-6 ay arası bebekler 8-10 saat kesintisiz yani beslenmeden uyuyabilir. Uzmanların çoğu bebeklerin 3-6 ay arsında 8-12 saat kesintisiz uyuyabileceğini söyler. Bazıları doğum kilosunun iki katına çıkan bebeklerin geçe boyu kesintisiz uyuyabileceklerini söyler. Bu da ortalama 4-6 ay arasına denk gelir. Bazı uzmanlar da 6 kiloya ulaşan bir bebeğin gece 8 saat kesintisiz uyuyabileceğini söyler.

Uyku eğitimine başlayabilirsiniz.

Tracy Hog şşş – pat / yatır – kaldır yöntemi ile uyku eğitimi için en uygun dönem 4-6 ay arasıdır.

4. ayı tamamladıktan sonra isterseniz uyku eğitimi verebilirsiniz. 4-6 ay arası bebekler için en uygun yöntemlerden biri Tracy Hog şşş - Pat ve yatır kaldır yöntemidir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı
    Sonbahar depresyonunun ilacı gün ışığı

    Soğuk kış günleri yaklaştı. Yazın aydınlık ve ılık günleri geride kalırken, fiziksel ve sosyal şartlar insanların depresif hissetmesine zemin hazırlıyor. Liv Hospital Ulus'tan Klinik Psikolog Beril Yardımcı sonbahar depresyonundan korunmanın yollarını anlattı.

    11.10.2019 14:53