Bebekler ne zaman oturmaya başlar? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Minik bebeklerle ilgili merak edilen ve sıklıkla sorulan sorulardan biri de ne zaman oturacaklarıdır. Gelişimlerine göre farklılık gösterse de uzmanların belirlediği bir zaman aralığı vardır.

Haber: Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Vücut yapısının oturduğu ve hareketlerinin değiştiği büyüme sürecinde ebeveynin en önemli görevlerinden biri bebeğinin büyüme sürecinin doğru ilerleyip ilerlemediğini takip etmektir. Bu nedenle anneler sıklıkla oturma ve yürüme gibi etkinliklerin ideal takvimini sorarlar.

ÖNCE KAFALARINI SONRA GÖVDESİNİ HAREKET ETTİRMEYİ ÖĞRENİRLER

Çoğu anne ve baba, bebeklerinin doğru zamanda yürüyemeyeceklerinden ya da konuşamayacaklarından korkar. Hatta yanlış zamanda oturduklarında zarar göreceklerinden… Bu nedenle ne zaman oturmaları gerektiği sorusunu merak ederler. Bebekler doğduklarından itibaren refleksleri ile hareket ederler. Büyüdükçe de reflekslerinin ötesinde daha bilinçli hareket etmeye başlarlar. Hareketleri ise 3-4 ayda bilinçli hale gelir.

Önce kafalarını sonra gövde ve bacaklarını isteklerine göre hareket ettirmeyi öğrenirler. Ancak uzmanların da bebeklerin oturmaları için belirlediği aylar vardır. Bebekler, 6-7. aylarında oturmalıdırlar. Burada annelere oturma sürecinde destek sağlamak, egzersizler yaptırmak ve beslenmesine dikkat etmek gibi görevler düşerken çocuğun büyüme sürecini yakından takip de önemlidir.

6.6.2019 10:57 [12120439]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.