Bebekler ne zaman oturmaya başlar? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.06.2019 10:57

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Minik bebeklerle ilgili merak edilen ve sıklıkla sorulan sorulardan biri de ne zaman oturacaklarıdır. Gelişimlerine göre farklılık gösterse de uzmanların belirlediği bir zaman aralığı vardır.

Haber: Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Vücut yapısının oturduğu ve hareketlerinin değiştiği büyüme sürecinde annenin en önemli görevlerinden biri bebeğinin büyüme sürecinin doğru ilerleyip ilerlemediğini takip etmektir. Bu nedenle anneler sıklıkla oturma ve yürüme gibi etkinliklerin ideal takvimini sorarlar.

ÖNCE KAFALARINI SONRA GÖVDESİNİ HAREKET ETTİRMEYİ ÖĞRENİRLER

Çoğu anne, bebeklerinin doğru zamanda yürüyemeyeceklerinden ya da konuşamayacaklarından korkar. Hatta yanlış zamanda oturduklarında zarar göreceklerinden… Bu nedenle ne zaman oturmaları gerektiği sorusunu merak ederler. Bebekler doğduklarından itibaren refleksleri ile hareket ederler. Büyüdükçe de reflekslerinin ötesinde daha bilinçli hareket etmeye başlarlar. Hareketleri ise 3-4 ayda bilinçli hale gelir.

Önce kafalarını sonra gövde ve bacaklarını isteklerine göre hareket ettirmeyi öğrenirler. Ancak uzmanların da bebeklerin oturmaları için belirlediği aylar vardır. Bebekler, 6.-7. aylarında oturmalıdırlar. Burada annelere oturma sürecinde destek sağlamak, egzersizler yaptırmak ve beslenmesine dikkat etmek gibi görevler düşerken çocuğun büyüme sürecini yakından takip etmek gibi görevler de düşer.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı
  A101, 26 Eylül indirimli ürünler kataloğunu yayınladı

  Fırsat ürünleri ile tüketicilere cazip seçenekler sunan A101, 26 Eylül kataloğu ile birbirinden özel seçenekler sunuyor. Geniş ürün yelpazesi içinde mutfak, dekorasyon giyim ve temizlik ürünlerinden seçim yapabilir, fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

  20.9.2019 17:04
 • 4 kız babası fenomenin eğlenceli halleri
  4 kız babası fenomenin eğlenceli halleri

  4 kız babası olmanın zorlu ve eğlenceli yönlerini paylaşan Simon Hooper, sıra dışı paylaşımlarıyla sosyal medya fenomeni oldu.

  20.9.2019 16:22
 • Örümcekleri evinizden uzak tutmanın 3 yolu
  Örümcekleri evinizden uzak tutmanın 3 yolu

  Örümcek ve türevi böceklerin evinizi sarması her zaman olasıdır. Gerekli önleminizi almazsanız bir sabah uyanır ve köşe başlarını örümcekgil ailesinin bireyleriyle dolu bulabilirsiniz.

  20.9.2019 16:17
 • Barbie bebek tesettüre girerse!
  Barbie bebek tesettüre girerse!

  Barbie bebeğİ tesettür giyim konseptiyle paylaşan Haneefa Adam, "hijarbie" adlı Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla genç kızları tesettür giyime özendiriyor.

  20.9.2019 15:56
 • Sokak stilinde yeni bir soluk: Mini sırt çantaları
  Sokak stilinde yeni bir soluk: Mini sırt çantaları

  Çantalar kombinlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Hatta öyle tamamlayıcı parçalardır ki yıllar yılı her kadın kendine ufak bir çanta koleksiyonu edinir. Durum böyle olunca çantaların çeşitleri ve kıyafetlerimizle uydurulabilir oluşu oldukça rağbet görmesini sağlıyor.

  20.9.2019 15:05