Bebeğinizi Havaya Atarak Sevmeyin Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
7.02.2019 14:57

Bebeğinizi Havaya Atarak Sevmeyin

Bebeği havaya atarak sevme konusunda uyarı yapan uzmanlar, bebeği hoplatarak sevmenin çok ciddi sorunları beraberinde getirdiğini söylüyorlar.

Haber: Bebeğinizi Havaya Atarak Sevmeyin

GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Bebekleri havaya atarak sevmek, bebekte sarsılmalara neden olur. Kalıcı göz hasarlarına yol açabilen bebek hoplatma, bebeğin göz tabakasında yırtılmalara da yol açabiliyor.

BEYİN SARSILMASI YAŞAYABİLİR

Tıp literatüründe sarsılmış bebek sendromu olarak ifade edilen beyin sarsılmasına yol açabilen bu eğlenceli oyun, oldukça risklidir. Ebeveynleri uyaran uzmanlar, bebek sarsılmasının belirtilerini açıklıyor:

Kusma

Nöbetler

Uyanık kalmada zorlanma

Solunum problemleri

Felç

Koma

Titreme

Aşırı sinirlilik

Kötü beslenme

Ciltte mavimsi bir renk alma veya solma

Bu belirtilere ek olarak, boyun ve omurilikte hasar, kemik veya kafatasında kırık belirtileri, beyin ve gözde kanama gibi belirtiler de sarsılmış bebek sendromu belirtilerindendir. Bu sorunlar ilk başta hafif düzeyde gerçekleşebilir. Bu da durumun normal olduğu algısı yaratabilir. Ancak zaman içinde davranış sorunları görülmeye başlanacaktır. Bu yüzden ebeveynlerin bu konuda hassas olmaları gerekmektedir.

GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYABİLİR

Bebeğin birkaç saniye sarsılması bile geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Sarsılmış bebek sendromunun yol açabileceği komplikasyonlar:

Serebral palsi

Zihinsel gerilik

Nöbet bozuklukları

İşitme kaybı

Gelişim geriliği

Öğrenme problemleri

Kısmı veya tamamen körlük

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?
    Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?

    Son zamanlarda oldukça sıkça duyduğumuz cihazla zayıflama yöntemlerinin insan üzerindeki olumlu etkilerini, Ankara'da "Slimwell Bodyshape" hizmeti veren güzellik merkezi işletmecisi Ayşegül Özdemir'e sorduk.

    18.10.2019 19:44