Bebeğinizi Emzirmek İçin 8 Mucizevi Sebep! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bebeğinizi Emzirmek İçin 8 Mucizevi Sebep!

Birçok kadına göre anne sütü mucizevi bir besindir; çünkü anne sütü, anneyle bebek arasında hem fiziksel hem de duygusal bir bağ kurulmasına neden olur.

Haber: Bebeğinizi Emzirmek İçin 8 Mucizevi Sebep!

Anne sütü ile beslenmenin birçok yararı vardır; bunlardan en önemlisi anne sütünün besin değeridir.

Anne sütünde tüm vitamin ve mineraller ideal bir denge çerçeve­sinde yer almaktadır; bu nedenle anne sütü, bebeği annenin bağışık olduğu enfek­siyonlara karşı korur ve bebeğin enfeksiyonlara karşı bağışıklık seviyesini artırır. Anne sütünün içeriğinde bulunan besin türleri çok çeşitlidir, bu nedenle çocuğu­nuza sunmak istediğiniz çeşitlilik anne sütü ile sağlanır.

Bebeğinizin anne sütü is­tediğini fark ettiğiniz an, onu hemen sütünüzle besleyin. Anne sütü içen bir bebek çok fazla kilo almaz, hazır süt ise bebeğinizin kilosunu bir anda artırıverir.
Anne sütü bebeğinizin kilosunu muhafaza eder ve kilo artışını dengeye otur­tur. Anne sütü ile beslenme planı ilk günlerde tam olarak rayına oturmamış olsa da, annenin vücudu "colostrum" adı verilen sarı renkli bir madde üretir.

Bu mad­de yüksek miktarlarda antikor ve protein içerir. Hayata gözlerini yeni açan bir be­beğin "colostrum" adı verilen bu maddeyi annesinin memesinden alması vücudu­nu birçok bakteriye ve virüse karşı dirençli hale getirir. Hormon sistemi tamamen değişen bir annenin sütü doğumdan kısa bir süre sonra hemen gelmeye başlar. Anne sütü ilk aktığında, beyaz ve mavi karışımı bir renk alır ve çok ince bir kıvam­dadır.

Dengeli ve sağlıklı beslenen bir annenin sütünde bulunan vitamin ve mine­ral oranları da dengelidir.

Bebeğinizi emzirmeniz için 8 önemli neden;

1. Anne sütünde bulunan yağm hazmedilmesi inek sütünde bulunan yağın sindirilmesinden daha kolaydır. Anne sütü, yağda çözülebilir vitaminlerin kana daha kolay karışmasını sağlar.

2. Anne sütündeki kalsiyum ve diğer besin değerleri bebek için daha faydalıdır.

3. İnek sütündeki antijen maddeler, yeni doğan bebeklerde birçok alerjik re­aksiyona neden olmaktadır. Oysa, bebekler anne sütüne karşı çok nadir olarak alerjik reaksiyon gösterirler.

4. İçerdiği bazı hormonlar nedeniyle anne sütü, bebek gelişimi ve büyüme­sini kolaylaştırır.

5. Anne sütü ile büyümüş bebeklerde menenjit ve kan enfeksiyonu vakaları­na daha az rastlanır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin lenf kanserine ya­kalanma riski %500-600 daha düşüktür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kulak enfeksiyonu yaşama riski diğer bebeklerden %50 daha azdır.

6. Anne sütü ile beslenen bebeklerin obezite hastalığına yakalanma riski ol­dukça düşüktür. Hazır süt ile beslenen bebeklerin karımda yüksek miktar­da insülin oranına rastlanırken, anne sütü ile beslenen bebeklerde bu oran çok düşük çıkmaktadır. İnsülin yağ hücrelerini artıran bir çeşit kim­yasaldır. Çocuklarda görülen obezite riski ileriki yıllarda kalp-damar has­talıklarına neden olmaktadır.

7. Doğumu takip eden ilk 15 hafta içinde anne sütü kullanılırsa, bebeğin is­hal ve solunum yolları enfeksiyonu ve kulak ve idrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonları yaşama riski en aza indirgenmiş olur. Anne sütü bebeğin kan basıncını yani tansiyonunu düzenler.

8. Anne sütünün anne üzerinde bazı olumlu psikolojik etkileri de vardır. An­ne sütü anne ve bebek arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağlar.
15.6.2017 16:58 [9734213]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?
  Hindistan Cevizi Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

  Kremsi dokusu ve hafif doğal tatlılığı ile Hindistan cevizi sütü sağlık açısından oldukça faydalı ve lezzetli bir içecektir. Genellikle Hindistan cevizi suyu ile karıştırılan Hindistan cevizi sütü aslında çok farklıdır. Sizlere Hindistan cevizi sütü faydalarını ve Hindistan cevizi sütünün nasıl yapıldığını açıklayacağız. İşte Hindistan cevizi sütünün faydaları ve Hindistan cevizi sütü nasıl yapılır sorusunun cevapları…

  22.6.2018 16:15
 • Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?
  Kırlangıç Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

  Kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir son zamanlarda sık merak edilen sorulardan birisi. Ülkemizde yetişen ve oldukça şifalı bir bitki olması nedeniyle dikkat çeken kırlangıç otu nedir, faydaları nelerdir bilmiyorsanız artık yeni bir besin ile tanışmanızın tam zamanı. İnsan vücudu için birçok etkisi olan bitkiyi aktarlardan satın alabilir, çay olarak tüketerek tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Peki, kırlangıç otu neden bu kadar merak ediliyor? Kırlangıç otu nedir, faydaları nedir sizler için derledik, işte o maddeler…

  22.6.2018 15:00
 • İdrar Söktürücü Bitkiler
  İdrar Söktürücü Bitkiler

  İdrar söktürücüler vücuttaki fazla su ve sodyumu atmaya yararlar. Vücutta fazla su olması sizi olduğunuzdan kilolu gösterebilir, eklem ağrıları ve yüksek tansiyona sebep olabilir. Bazı otlar ve bitkiler vücuttaki fazla sıvıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Peki, bu idrar söktürücü bitkiler hangileridir merak ediyor musunuz? Sizin için idrar üretimini arttıran idrar söktürücü bitkileri araştırdık. İşte idrar söktürücü bitkiler…

  22.6.2018 14:45
 • Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!
  Her Şiddet Uygulayan, Psikiyatrik Hasta Değil!

  Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını değerlendirdi.

  22.6.2018 13:45
 • Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı
  Ergen Beslenmesinin 10 Önemli Kuralı

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, “Çocukluk çağında alınan kiloları göz ardı etmek, en büyük ebeveyn hatalarından biridir; dedi ve beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

  22.6.2018 12:15