Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir?

Anne ve baba adayları bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek için sabırsızlansa da bunu öğrenmek için bebeğin belirli bir gelişim dönemini tamamlaması gerekiyor.

Haber: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Öğrenilir?

Bebeğin cinsel organları 12. hafta itibariyle belirginleşmeye başlar. Bebeğin cinsiyetinin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için 16. ve 20. haftaların beklenmesi gerekir.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER

Cinsiyeti belirleyen temel etken baba sperminin anne yumurtasıyla birleşmesinden sonra oluşan embriyonun genetik kodudur. Kadın yumurta hücresi XX, baba sperm hücresi XY kromozomlarından oluşur. Kadında bulunan XX kromozomu babadan gelen XY kormozomlarından sadece birisi ile eşleşir. Bu eşleşme Y ile eşleşirse XY (erkek), X ile olursa XX (kız) olur.

BEBEĞİN CİNSEL ORGANLARI NE ZAMAN OLUŞUR

Bebeğin cinsel organı 12. hafta itibariyle oluşmaya başlar. Ancak 12. hafta cinsiyet tespiti net sonuçları vermez. Bebek cinsiyetinin tam olarak tespiti için 16-20. haftaları beklemek gereklidir.

20. hafta itibariyle iç organlar ve cinsel organlar tam olarak belirginleşir. Ancak bazı bebeklerin duruş pozisyonları ters olabileceği için anne adayları daha uzun süre beklemek zorunda kalabilirler.

12.4.2019 14:50 [11943926]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.