Bayramda neden kolonya ikram edilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
7.08.2019 09:23

Bayramda neden kolonya ikram edilir?

Türk kültürünün bir parçası haline gelen kolonyalar, hem bayramlarda hem de normal zamanlarda misafirlere ikram edilir. Bir alışkanlık haline gelen kolonyanın nasıl bir gelenek haline geldiğini öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Haber: Bayramda neden kolonya ikram edilir?

Kolonya, Köln şehrinde yaşayan Jean Paul Feminis, tarafından yapılmıştır. Daha sonra Fransa'da kolonya suyu adı ile üretilen kolonya, yıllar içinde Osmanlı'ya gelmiş ve kültürümüzde ikram ritüeli olarak uygulanmıştır.

İLK ZAMANLAR İLAÇ OLARAK KULLANILDI

1690 yılında Köln'de Jean Paul Feminis isimle seyyar satıcı tarafından yapılan kolonya, daha sonra Fransa'da "kolonya suyu" ve "hoş lavanta suyu" adı ile üretildi. Daha sonra tüm dünyada üretimi yaygınlaşan kolonya, üretildiği ilk yıllarda kozmetik değil ilaç olarak kullanıldı. Farklı bileşenlerle bir araya gelerek yara temizliği ve ağız çalkalama solüsyonu olarak kullanıldı.

OSMANLI DÖNEMİNDE KÜLTÜRÜMÜZE GİRDİ

Üretildiği ilk yıllarda burjuva alışkanlığı olarak ün salan kolonya, zamanla parfüme yenik düşerek halkın kullandığı bir ürün haline geldi. Osmanlı döneminde Ahmet Faruki, ilk yerli kolonya üretimine başladı. Yaşadığımız topraklara bu şekilde giriş yapan kolonya, zamanla kültürümüzün bir parçası oldu ve misafir ikram ritüellerinden olmazsa olmaz bir ürün haline geldi.

KOLONYA ÇEŞİTLERİ

Bayram ziyafetlerinde ve misafirliklerde olmaz olmaz bir detay olan kolonyalar, neredeyse sınırsız seçenek sunmaktadır.

Limon kolonyası

Akasya kolonyası

Vişne kolonyası

Yasemin çiçeği kolonyası

Armut kolonyası

Beyaz zambak kolonyası

Ceviz yaprağı kolonyası

Menekşe kolonyası

Yeşil çay kolonyası

Zeytin çiçeği kolonyası

Çam kolonyası

Çay kolonyası

Yeşil elma kolonyası

Yeşil limon kolonyası

Çilek kolonyası

Elma kolonyası

Fındık kolonyası

Gül kolonyası

Lavanta kolonyası

Leylak kolonyası

Limon kabuğu kolonyası

Limon çiçeği kolonyası

Muz kolonyası

Nane kolonyası

Nar çiçeği kolonyası

Portakal çiçeği kolonyası

İğde çiçeği kolonyası

Tütün kolonyası

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'