Bayram şekeri alırken nelere dikkat edilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
1.08.2019 10:15

Bayram şekeri alırken nelere dikkat edilir?

Bayramın tadını çıkarmanızı sağlayan şekerler, misafirlere özellikle de çocuklara ikram edebileceğiniz özel bir seçenektir. Doğru bayram şekeri seçerek bayramın tadını çıkarabilirsiniz.

Haber: Bayram şekeri alırken nelere dikkat edilir?

Bayram şekeri türünün çokluğu doğru seçimi yapmanızda işinizi biraz zorlaştırıyor. Doğru şekeri seçmenizi sağlayan kriterlere dikkat ederek bayramın tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

BU ŞEKERLERE DİKKAT!

Şeklerlerin üzerinde E441, jelatin veya gelatin yazan şekerler domuz ve türevi içerikler barındırır. Bu yüzden bayram şekeri alırken üzerinde E441, jelatin ve gelatin yazıp yazmadığından emin olmalısınız.

BOYA MADDELERİ SAKINCALI

E120 Karmin boya maddesi içeren şekerlerden uzak durmalısınız. Çocukların sağlığı açısından zararlı olan bu ürünler, böceklerden elde edilen madde içerdiği için mahzurlu olduğu düşünülmektedir.

HANGİ YAĞDAN ÜRETİLMİŞ

Ürün açıklamaları dikkatli şekle incelenmeli E471, E472, E475, E476, E477, E473, E474 Mono ve Digliserit ve tuzlarını içeren ürünlerin hem bitkisel hem de hayvansal yağlardan üretildiği bilinmelidir. Etikette bu ifadelerin açıkça yer alması ve şekerin bitkisel yağlardan üretildiğinden emin olmalısınız. Bu bilgilere erişemiyorsanız o üründen uzak durmalısınız.

TATLANDIRICLARA DİKKAT

E950, E952 ve E954, E951 Suni tatlandırıcılar Asesulfam, aıklamik asit, aspartam ve sakkarinleri ifade eder. Bunlar ilaç ve gıda sanayinde tatlandırıcı olarak tercih edilirler. Şekerlemelerde, fırınlanmış yiyeceklerde, bazı hazır gıdalarda ve gazlı içeceklerde kullanılır. Aldığınız şekerde özellikle aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumun olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu 3 madde hayvanlarda kansere yol açtığı ortaya koyulmuştur.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

  • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
    Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

    Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

    9.12.2019 10:52