Bakıcılara Bu Soruları Sormadan Çocuğunuzu Emanet Etmeyin! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Bakıcılara Bu Soruları Sormadan Çocuğunuzu Emanet Etmeyin!

Çocuğunuz için bakıcı ararken belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Doğru soruları sorarak çocuğunuza uygun bakıcıyı bulabilirsiniz.

Haber: Bakıcılara Bu Soruları Sormadan Çocuğunuzu Emanet Etmeyin!

Bakıcının deneyimi, kişisel özellikleri ve mesleki yeterlilikleri gibi hayati önem taşıyan hususları anlayabilmek için bakıcıya birtakım sorular sormanız gerekiyor.

DENEYİM

Bakıcı adayına sormanız gereken ilk sorulardan biri, "Daha önce bakıcılık yaptınız mı?" olmalıdır. Eğer bakıcı adayının bakıcılık deneyimi varsa, çalıştığı kişilerle iletişime geçerek olumlu referans alınmalıdır. Bakıcı adayının deneyim süresi, çocuklara karşı tutumu ve karakteristik özellikleri hakkında mümkün olduğu kadar detaylı bilgiler alınmalıdır.

ÇOCUĞUN BESLENMESİ

Bakıcı adayına yönetmeniz gereken bir diğer soru da "Çocuğun beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?" olmalıdır. Bu soruya karşılık aldığınız cevaplarla bakıcı adayının beslenme konusundaki yeterliliğini ölçebilirsiniz.

KURALLAR

"Çocuk için kurallarınız var mı? Varsa nelerdir?" sorusunu sormak bakıcı adayının çocuğa karşı baskıcı ya da esnek mi olduğu hakkında fikir verecek.

ACİL DURUM

Bakıcı adayının hangi durumları acil olarak algıladığını sormalısınız. Hangi durumların acil olduğunu ve acil durumda ne yapması gerektiğini bilmesi, çocuğunuz için hayati önem taşıyabilir. Kızamık, çiçek ve bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgisi olması gerekir.

HASTALIKLAR

"Çocuk hastalıkları nelerdir?" sorusunu sormanız çocukların geçirdiği rutin rahatsızlıkları bilip bilmediğini gösterir.

BİR KAZA OLURSA

"Çocuğum, kaza yaptı, yaralandı. Ne yaparsınız?" sorusunu yönelterek, bakıcı adayının kriz yönetimi konusunda çocuğunuz için yeterli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu soruya verdiği cevapla ilk yardım bilgisini de öğrenmiş olacaksınız.

ÇOCUKLA BAKICININ BİR GÜNÜ

"Bir gün boyunca çocukla neler yaparsınız?" sorusu, size bakıcı hakkında en çok bilgi verecek sorunlardandır. Bakıcı adayının planı, programı, önem verdiği ve vermediği şeyleri, bu soru ile anlayabilirsiniz.

TUVALET EĞİTİMİ

Çocuğunuz tuvalet eğitimi dönemindeyse "Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi?" sorusunu sormanız gerekiyor. Soruyu detaylandırarak konuyu hakimiyetini test etmeniz gereklidir.

YETERLİLİK VE SERTİFİKALAR

Bakıcı adayının mesleki yeterlilik ve sertifikaları olup olmadığını sormanız size adayın mesleki eğitimi hakkında bilgiler verecektir.

DİKKAT

Çalışan anneler, çocuklarının sağlıklı gelişimi için ilk 3 ay çocuklarına kendileri bakmalıdır. Anne sevgisinin oluşumu için bu dönemde annenin bakımı gereklidir. Çocuğunuza bakıcı adayı seçerken tüm soruları sorduktan sonra içinizdeki sesi de dinleyin. Seçiminizi tamamen içine sindikten sonra onaylayın.

26.2.2019 14:50 [11781271]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.