Bahçenizde tarçın kullanırsanız bitkilere ne olur? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
31.07.2019 11:21

Bahçenizde tarçın kullanırsanız bitkilere ne olur?

Dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri olan tarçın, güzel aroması sayesinde popülerdir. Tarçın; yemeklere, tatlılara lezzet vermesinin yanı sıra sağlık ve güzellik açısından da vazgeçilmez bir baharattır.

Haber: Bahçenizde tarçın kullanırsanız bitkilere ne olur?

Tarçın sadece mutfakta değil bahçe işlerinde de şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar vermektedir. Bahçenizdeki zararlı böcekler ya da bitki hastalıkları için farklı ilaçlar almak yerine bitki dostu tarçını kullanabilirsiniz.

BÖCEKLERİ UZAK TUTAR

Böcekler ve karıncalar tarçın kokusundan hoşlanmazlar. Tarçın böcekleri ve karıncaları kaçırıp uzak tutar. Bu hayvanlardan kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bulundukları yerlere biraz tarçın serpmek olacak.

MANTARLARI ÖLDÜRÜR

Sağlıklı bitkilerin baş düşmanı mantarlardır. Bitkileriniz de küf veya mantar fark ettiğinizde, mantarın yayılmaması için toz tarçın serpin. Böylelikle bitkileriniz, tarçının içerisindeki mantarların büyümesini engelleyecek antifungal özelliğiyle sağlığını iyileştirmiş olacaksınız.

BİTKİLERDEKİ İYİLEŞTİRİCİ ETKİ

Bitkilerin dallarına fazla budama işlemi yaparken veya yabancı otları ortadan kaldırmaya çalışırken istemeden bitkilere hasar veririz. Hasar görmüş bölgelere toz tarçın takviyesi yaparak bitkiyi iyileştirebilirsiniz.

HASTA BİTKİLERE ÇARE

Meyve veya sebze yetiştirenlerin en büyük korkusu, sağlıklı meyve ve sebzelere bulaşan farklı mantar türlerinden ya da zayıf toprak koşullarından kaynaklanan mantarsı solgunluk hastalığı. Bu hastalığı, toprağa biraz toz tarçın serperek önleyebilirsiniz.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56
 • Yatak odanız işgal altında!
  Yatak odanız işgal altında!

  Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşayan bu ev tozu akarları, en çok yatak odalarındaki yatak, yastık, yatak takımları, battaniye, halılar, kumaş kaplı mobilyalar, tüylü oyuncaklar, peluşlar ve perdelerde bulunur.

  29.11.2019 11:19