Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin 7 Öneri Haberi - yenikadin.com
11.04.2018 09:17

Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin 7 Öneri

Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Nur Tatlıoğlu, bahar yorgunluğunun etkilerinden korunmak için önerilerde bulundu.

Haber: Bahar Yorgunluğundan Korunmak İçin 7 Öneri

Hem fiziksel hem de zihinsel yönden kişiyi olumsuz etkileyen bahar yorgunluğu ile başa çıkmak için, beslenme ve hayat tarzında küçük değişiklikler yapılması yararlı olacaktır.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Bahar yorgunluğundan etkilenmemek için gün içerisinde az ve sık beslenmek gerekir. Güne mutlaka kahvaltıyla başlanmalıdır. Uzun süren açlık durumu kan şekerinde düşüşe neden olacağından, yorgunluk ve halsizlik seviyesini artırır. 3-4 saat aralıklarla, günde 5-6 öğün beslenmek, kan şekerinde oluşacak dalgalanmaları azaltır ve zindelik sağlar.

GÜN BOYU 2- 2,5 LİTRE SU TÜKETİLMELİDİR

Vücuttaki su oranının azalması, yorgunluk seviyesini artırır. Yeteri miktarda su tüketmek, toksinlerin atılmasına, vücut direncinin yükselmesine ve enzimlerin daha iyi çalışmasına yarar sağlar. Ancak vücudun su ihtiyacı çay, kahve gibi kafeinli içeceklerle karşılanmamalıdır.

SEBZE VE MEYVELERDE BULUNAN VİTAMİN, MİNERAL VE ANTİOKSİDANLAR VÜCUDUN DAHA ENERJİK OLMASINA KATKI SAĞLAR

Özellikle A, C, E vitaminleri ile çinko ve selenyum bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Mevsim sebze ve meyvelerinin tüketimi artırılmalı, günde en az 5 porsiyon beslenmeye özen gösterilmelidir.

AĞIR VE YAĞLI YEMEKLERDEN UZAK DURULMALIDIR

Karbonhidrat değeri yüksek ve aşırı yağlı yiyecekler (hamur işleri, kızartmalar, kavurmalar, şerbetli tatlılar) uyku ve yorgunluk halini artırır.

KAN ŞEKERİNİ HIZLI YÜKSELTEN BESİNLER TERCİH EDİLMEMELİDİR

Beyaz ve rafine edilmiş tahıllar yerine tam buğdaylı, kepekli, çavdarlı veya yulaflı tahıllar tüketilmelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTE İHMAL EDİLMEMELİDİR

Düzenli yapılan egzersiz, metabolizmayı hızlandırır. Dokuların yeteri kadar oksijen alması, kalp-damar sistemi ile solunumu düzenler. Güneşli ve açık havada yapılacak 30 dakikalık yürüyüş, fiziksel ve ruhsal açıdan yararlıdır. Özellikle güneşli havalarda yapılan egzersiz D vitamini alımı da sağlamaktadır.

AŞIRI ÇAY VE KAHVE TÜKETİLMEMELİDİR

Bitki çaylarından melisa çayı, ıhlamur ve papatyanın, rahatlatıcı ve sindirimi düzenleyici etkileri bulunmaktadır.Yeni Sağlık Haberleri