Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.06.2019 09:28

Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası

Endonezya'nın yağmur ormanlarından evimize kadar gelen mucize baharat muskatın yararları saymakla bitmez. Özellikle güzellik ve sağlık konusundaki yararları ile vazgeçilmez olacak nitelikte.

Haber: Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası

Kullanılması konusunda dikkat gerektiren ancak doğru miktarda kullanıldığında mutfağımızdan eksik etmemeniz gerekecek kadar yarar sağlayan muskat, hem yemeklere farklı bir tat veriyor hem de sağlığımıza sağlık katıyor.

1- AĞIZ KOKUSUNU ÖNLER

İçerisindeki anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyel özellikten dolayı ağız kokusunu önleyen muskat, aynı zamanda bakterilerin çoğalmasından kaynaklanan diş hastalıklarını da önlemekte.

2- ANTİDEPRESAN ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Antidepresan ve anksiyete gibi stres odaklı hastalıklarla mücadele eden muskat içerisinde sakinleştirici barındırıyor. Yan etkisi de olmayan bu besin ilaçlarda dahi kullanılıyor.

3- UYKUSUZLUĞA ÇARE OLABİLİR

Beyni gevşetmesi ve rahatlatması sebebiyle uykusuzluğa çare olabilir. Yatmadan önce ılık sütün içine bir tutam atılan muskat, rahat bir uyku için yardımcı olabilir.

4- SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN MASKE

Anti-bakteriyel özelliği sebebiyle saçların yağlanmasını ve kepeklenmesi önleyen muskat, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Birçok şampuan türüne de ilham kaynağı olan muskat maskesini evde yapmak isterseniz muskat tozu yada yağına bal katmanız yeterli olacaktır.

5- AĞRILARI AZALTIR

Miyelisin, elemisin, safrole ve öjenol'ü içerisinde barındırması itibari ile ağrıları azaltır. Yaralanmalarda ise anti-bakteriyel özelliğinden yararlanılır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'