Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası Haberi - yenikadin.com
12.06.2019 09:28

Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası

Endonezya'nın yağmur ormanlarından evimize kadar gelen mucize baharat muskatın yararları saymakla bitmez. Özellikle güzellik ve sağlık konusundaki yararları ile vazgeçilmez olacak nitelikte.

Haber: Azı karar çoğu zarar: Muskatın şaşırtıcı 5 faydası

Kullanılması konusunda dikkat gerektiren ancak doğru miktarda kullanıldığında mutfağımızdan eksik etmemeniz gerekecek kadar yarar sağlayan muskat, hem yemeklere farklı bir tat veriyor hem de sağlığımıza sağlık katıyor.

1- AĞIZ KOKUSUNU ÖNLER

İçerisindeki anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyel özellikten dolayı ağız kokusunu önleyen muskat, aynı zamanda bakterilerin çoğalmasından kaynaklanan diş hastalıklarını da önlemekte.

2- ANTİDEPRESAN ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Antidepresan ve anksiyete gibi stres odaklı hastalıklarla mücadele eden muskat içerisinde sakinleştirici barındırıyor. Yan etkisi de olmayan bu besin ilaçlarda dahi kullanılıyor.

3- UYKUSUZLUĞA ÇARE OLABİLİR

Beyni gevşetmesi ve rahatlatması sebebiyle uykusuzluğa çare olabilir. Yatmadan önce ılık sütün içine bir tutam atılan muskat, rahat bir uyku için yardımcı olabilir.

4- SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN MASKE

Anti-bakteriyel özelliği sebebiyle saçların yağlanmasını ve kepeklenmesi önleyen muskat, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar. Birçok şampuan türüne de ilham kaynağı olan muskat maskesini evde yapmak isterseniz muskat tozu yada yağına bal katmanız yeterli olacaktır.

5- AĞRILARI AZALTIR

Miyelisin, elemisin, safrole ve öjenol'ü içerisinde barındırması itibari ile ağrıları azaltır. Yaralanmalarda ise anti-bakteriyel özelliğinden yararlanılır.Yeni Sağlık Haberleri