Aşkın sağlığa 4 hayati etkisi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.09.2019 16:45

Aşkın sağlığa 4 hayati etkisi

Ömrü uzatmaktan tansiyonu dengelemeye kolesterole iyi gelmekten kalp krizini engellemeye kadar birçok etkisi olan aşk, ruh dünyanızı olduğu kadar fiziksel sağlığınızı da olumlu yönde etkiliyor.

Haber: Aşkın sağlığa 4 hayati etkisi

Aşık olduğunuzda vücudunuz biyolojik olarak birtakım tepkiler veriyor ve sağlığınızı olumlu yönde etkileniyor. İşte aşkın vücudunuzda gösterdiği 4 muhteşem etkisi…

1.TANSİYONA İYİ GELİYOR

Yapılan araştırmalar aşkın tansiyonu düşürdüğünü ortaya koydu. 10 dakika sevgi hissi yaşamak oksitosin hormonu salgılanmasını sağlıyor ve buna bağlı olarak tansiyonun dengeleniyor. Tansiyonun dengeli olması ile stresin azalması ve düzenli uyku gibi olumlu etkileri beraberinde getiriyor.

2.KOLESTEROL DÜŞÜYOR

Aşk üzerine yapılan araştırmalar, mutlu çiftlerin vücuttaki stresin azalmasıyla beraber kolesterol seviyelerini de düştüğünü ortaya koydu. Beslenme alışkanlıkları ile desteklenen bu süreç ile çiftler mutlu ve sağlıklı şekilde yaşayabilirler.

3.ÖMRÜ UZATIYOR

Mutlu çiftlerin yalnız yaşayan kişilere göre daha uzun yaşadığı çeşitli araştırmalarda ortaya konulmuştur. Yalnız yaşayan insanlar sağlıksız beslenme ve depresyon bağlı olarak alkol ve sigara tüketimi de artmak ömürleri kısalmaktadır. Tek başına yaşayan erkeklerin ortalama 6-7 yıl, kadınların ise 2 yıl daha ömürlerinin kısaldığı ortaya konulmuştur.

4.KALP KRİZİ RİSKİ DÜŞÜYOR

Mutlu ve huzurlu çiftlerde uyku kalitesi artar ve kalp krizi riski düşer. Stresin panzehiri olan aşk, şeker ve kolesterolü dengeleyerek damar sağlığına katkı yapar.Yeni Sağlık Haberleri

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.

 • Kozmetik çekmecelerinde detoks zamanıKozmetik çekmecelerinde detoks zamanı

  Kıyafetlerde yaptığımız bahar temizliğini, kozmetik için de yapmak lazım. Alış-veriş yaparken, heves edip aldığımız bir sürü kremler, makyaj malzemeleri... Peki hangilerini kullanıyorsunuz, hangileri işe yarar, hangileri çöpe gitmeli. Gelin bu hafta bu işi de halledelim.