Aşıları ihmal etmeyin… Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
5.02.2020 13:49

Aşıları ihmal etmeyin…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen Suçiçeği ve Hepatit A virüslerinin, aşılanmadığı takdirde çocuklarda tehlikeli sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti.

Haber: Aşıları ihmal etmeyin…

Sağlıklı nesiller yetiştirmek için bebeklikten 6 yaşa kadar uyulması gereken birçok yöntem ve bebeklere yapılması gereken testlerin olduğunu belirten Doruk Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, bebeklikten çocukluk dönemine kadar olan büyüme sürecinde ilk testlerin 0-6 ay arasında yapılması gerektiğine işaret etti.

Boy ve kilo takibi önemli

Hayatın en hızlı büyüme döneminin ilk 2 yaş içinde olduğunun altını çizen Dr. Fatih Gök, bebeklerde boy ve kilo takibinin özellikle bu yaş aralığında oldukça önem arz ettiğini söyledi. Dr. Gök, "Yeni doğan bir bebeğin 6 aylıkken doğum kilosu iki katına, 1 yaşında üç katına, 2 yaşında dört katına çıkmaktadır. Bu dönemdeki beslenme sorunları erken saptanmazsa ve önlem alınmazsa sonradan arayı kapatmak her zaman mümkün olmayacaktır" dedi.

Doğumsal işitme kaybına dikkat

Her bin bebeğin 3'ünde doğumsal işitme kaybının görüldüğünü işaret eden Dr. Fatih Gök, şöyle devam etti:

"Bu oranla, işitme kaybı en sık karşılaşılan duyu bozukluklarındandır. Yeni doğanların işitme taramasından geçirilmesi ile erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon imkanlarından en üst düzeyde yararlanmak mümkün olabiliyor. Çünkü normal dil ve konuşma gelişimi, hayatın çok erken dönemlerinden itibaren bebeğin sesleri algılayabilmesine bağlıdır. İşitme kaybının olumsuz etkilerinin azaltılmasında, problemin erken teşhis edilmesi çok önemlidir."

Hangi çocuklar risk altında?

Çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen Suçiçeği ve Hepatit A virüslerinin, aşılanmadığı takdirde çocuklarda tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini kaydeden Dr. Fatih Gök, "Suçiçeği, döküntülü ve genellikle iyi huylu bir çocukluk çağı hastalığı olarak bilinir. Ama zaman zaman kötü seyredebilen beyin ve beyincik iltihabı yapabilen, hatta bazı hastalarda ölümle seyredebilen çok bulaşıcı bir hastalıktır. Suçiçeğinden kurtulmak da aşılamayla mümkündür. 1 yaşında ve 5 yaşında iki doz yapılması, ömür boyu koruma sağlar. Yine suçiçeği gibi aşılanmadığı takdirde kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalık da sarılıktır. Hepatit A, karaciğer iltihabı yani sarılık yapabilen bir virüstür. Özellikle kreş, anaokulu gibi ortamlarda bulunan çocuklar risk altındadır. O nedenle okul öncesi dönemde çocukları korumaya almak gerekir" diye konuştu.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.