Artık Sadece Kimlikle Seyahat Edebileceğimiz Moldova'da Neler Yapılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Artık Sadece Kimlikle Seyahat Edebileceğimiz Moldova'da Neler Yapılır?

Artık Moldova'ya sadece kimlikle seyahat edilebilecek. Peki Moldova'da gezilecek yerler neler? Moldova Nerede? Moldova'da neler yapılır?

Haber: Artık Sadece Kimlikle Seyahat Edebileceğimiz Moldova'da Neler Yapılır?

Dün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moldova'ya yaptığı resmi ziyaretin ardından Türkiye ile Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı. İki ülke vatandaşları artık kimlikle seyahat edebilecek. Moldova'ya kimlikle gidebilme imkanının ardından vatandaşlar Moldova nerede, Moldova'da gezilecek yerler neresi, Moldova'ya nasıl gidilir, Moldova'ya komşu ülkeler nereler sorularını araştırmaya başladı. İşte tüm merak edilen soruların cevapları haberimizde...

MOLDOVA NEREDE?

Moldova veya resmi adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında bir ülkedir. Başkenti Kişinev olan ülkenin para birimi Moldova Leyi'dir. Moldova, 1991 yılında SSCB'nin dağılınca bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester vardır.

MOLDOVA'NIN SINIR KOMŞULARI

Moldova'ya sınır komşusu olan ülkeler arasında Ukrayna, Belarus ve Romanya yer almaktadır.

MOLDOVA'YA NASIL GİDİLİR?

Moldova'ya gitmek için en ideal yol havayoludur. Ülkenin tek havaalanı başkent Kişinev'e İstanbul, İzmir ve Ankara'dan direkt uçuşlar mevcuttur. Moldova'ya gitmek için tercih edilebilecek bir diğer yol ise karayoludur. Kara yolculuğu neredeyse 13 saat sürmektedir ve yolların çok düzgün olmaması nedeniyle pek tavsiye edilmemektedir.

MOLDOVA VİZE

Festivalleri ve doğal güzellikleriyle oldukça dikkat çeken Moldova Cumhuriyeti, 1 Kasım 2012 tarihi itibariyle karşılıklı vizelerin 3 ay süreyle kaldırılmasıyla Türk vatandaşlarının vizesiz olarak gidebildiği tatil destinasyonlarından biri oldu.

17 Ekim 2018 tarihi itibariyle Türkiye ve Moldova arasında pasaport yerine kimlikle seyahat dönemi başladı.

MOLDOVA'DA HANGİ DİLLER KONUŞULUR?

Moldova'nın resmi dili Romence'dir. Aynı zamanda Rusça ülkede hem ana dil hem de ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Ukraynaca ve Gagavuzca'da ülkede azınlık gruplar tarafından konuşulan diller arasında yer almaktadır. İngilizce ve Fransızca da yabancı dil olarak okullarda öğretilmektedir.

MOLDOVA GEZİLECEK YERLER

1812 yılına kadar yaklaşık 300 yıl Boğdan eyaleti olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğinde kalmış olanAvrupa'nın en küçük ülkelerinden Moldova'nın başkenti Kişinev'de gezilecek yerlerinbir kısmı şöyledir;

Albisoara Caddesi, Stefan Cel Mare Parkı, Kişinev Kahramanlar Anıtı, Kişinev Silah ve Cephane Müzesi, Alexandr Puşkin Evi, Orhei Vechi Manastırı, Moldova Ulusal Tarih Müzesi, Moldova Ulusal Sanat Müzesi, Valea Morilor Meydanı ve Parkı, Etnografya ve Ulusal Tarih Etnoloji Müzesi, Kişinev Su Kulesi, Nativitiy Katedrali, Patria Sineması ve Ulusal Opera ve Bale Salonu.

MOLDOVA'NIN BAŞKENTİ KİŞİNEV'DE GECE HAYATI

Kişinev, Avrupa'nın en canlı gece hayatına sahip şehirlerinden birisidir. Doya doya eğlenmek isteyenler için güzel vakit geçirebilecekleri pek çok mekan bulunmaktadır. Kişinev gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz mekanlardan bazıları: Soho, Decadance Club, Dancer Planet, Malina Cocktail House, Night Club La Victor

19.10.2018 09:50 [11347613]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.