Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
22.07.2019 08:55

Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan tipleri A, B ve 0 ile kategorize edilir. Bir de RH faktörü pozitif veya negatif olarak verilir. Anne ile bebeğin RH değerlerinin uyuşmaması durumuna 'kan uyuşmazlığı' adı verilir.

Haber: Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan grubu RH+ olan bir kadın ile kan grubu RH- olan bir erkek evlendiğinde bebeklerinin RH+ olması gerekir. Aksi takdirde kan uyuşmazlığı dediğimiz durum ortaya çıkar.

KAN UYUŞMAZLIĞI BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Annenin antikorları bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde bebek anemik hale gelir. Bu durum, sarılık karaciğer, dalakta genişleme, nöbetler, beyin hasarı, sağırlık hatta ölüme kadar gidebilir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kan grubu ve faktörleri genetik olarak belirlenir. Uyuşmazlık durumu hamileliğin başında yapılacak bir test ile belirlenebilir. Eğer RH uyuşmazlığı tespit edilirse, gebeliğin 28. haftasında anneye, Rh-immün globulin erken korunma iğnesi uygulanır.

EVLİLİĞE ENGEL Mİ?

Evlilik için gerekli müracaatları yaptığınız sırada sizden bir sağlık raporu isteniyor. Sağlık raporu için yapılan kan testinde eğer uyuşmazlık ihtimali tespit edilirse kadın ve erkek bu konuda uyarılarak, olası bir gebelik durumunda takiplerini bu yönde de yapmaları sağlanıyor.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun
  Kışın evde çocuklarınızla oynayabileceğiniz 7 oyun

  Kış mevsimin gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte çocuklar parklardan ve yazın oynadıkları açık alanlardan uzaklaşarak evde daha çok zaman geçirmeye başlar. Günün büyük bir bölümünü evde geçiren çocuklara alternatif oyunlar sunulmadığı takdirde tüm zamanlarını ekran (TV, tablet, bilgisayar, telefon) karşısında geçirme eğiliminde olurlar.

  9.12.2019 10:52
 • Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler
  Sorunsuz bir cilt için yapmanız gerekenler

  Cildimiz bedenimizin dışarı açılan penceresidir. Durum böyle olunca hiçbirimiz penceremizi kirli göstermek istemeyiz. Cildin hem içten hem de dıştan temizliği bu yüzden oldukça önem teşkil eder.

  3.12.2019 14:56