Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
22.07.2019 08:55

Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan tipleri A, B ve 0 ile kategorize edilir. Bir de RH faktörü pozitif veya negatif olarak verilir. Anne ile bebeğin RH değerlerinin uyuşmaması durumuna 'kan uyuşmazlığı' adı verilir.

Haber: Kan uyuşmazlığına dikkat! Evliliğe engel mi?

Kan grubu RH+ olan bir kadın ile kan grubu RH- olan bir erkek evlendiğinde bebeklerinin RH+ olması gerekir. Aksi takdirde kan uyuşmazlığı dediğimiz durum ortaya çıkar.

KAN UYUŞMAZLIĞI BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Annenin antikorları bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok ettiğinde bebek anemik hale gelir. Bu durum, sarılık karaciğer, dalakta genişleme, nöbetler, beyin hasarı, sağırlık hatta ölüme kadar gidebilir.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Kan grubu ve faktörleri genetik olarak belirlenir. Uyuşmazlık durumu hamileliğin başında yapılacak bir test ile belirlenebilir. Eğer RH uyuşmazlığı tespit edilirse, gebeliğin 28. haftasında anneye, Rh-immün globulin erken korunma iğnesi uygulanır.

EVLİLİĞE ENGEL Mİ?

Evlilik için gerekli müracaatları yaptığınız sırada sizden bir sağlık raporu isteniyor. Sağlık raporu için yapılan kan testinde eğer uyuşmazlık ihtimali tespit edilirse kadın ve erkek bu konuda uyarılarak, olası bir gebelik durumunda takiplerini bu yönde de yapmaları sağlanıyor.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 10-16 Ağustos haftasında burçları neler bekliyor?

 • Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?

  Sıcakla baş etmek için ince bir şort ve tişört giyseniz de, yüzünüze bir maske takmak zorunda kalmak bu havalarda bunaltıcı olabiliyor.

 • Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!Cildiniz sağlığınızı ele veriyor!

  Bazı rahatsızlıklar cildimizden sinyal verirler.Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

 • 40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey40 yaş sonrası hamileliklerde bilinmesi gereken 9 şey

  40 yaşından sonra bebek sahibi olmak, çiftlere ebeveynlik için daha duygusal ve finansal olarak hazır olana kadar bekleme şansı verebilir. Bununla birlikte, doğurganlık yaşla birlikte azaldığından hamile kalma konusunda zorluklar yaşanabilir. Özellikle kadınlar için doğurganlık durumu 40 yaş sonrasında önemli ölçüde azalabilmektedir.

 • Regl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şeyRegl dönemi hakkında bilinmesi gereken 5 şey

  Pepapp kadınların regl dönemi hakkında bilgi sahibi olmalarına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için 5 önemli bilgiyi paylaştı.