Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.05.2019 13:12

Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri

Anne sütü, bebeğin gözlerini dünyaya açtıktan sonra tanıştığı en kıymetli ve en sağlıklı besindir. İlk 6 ay boyunca bebekler, sadece anne sütü ile beslenmelidir.

Haber: Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri

Emziren annelerde sütlerinin yeterli olup olmaması konusunda endişeler oluşuyor. Anne sütünü artıran besinler ve tavsiyelerle bu endişeler ortadan kaldırılmaktadır.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

Emzirme eylemi enerji ihtiyacını artırır. Anne, hem kendi ihtiyaçlarını hem bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve yeteri kadar süt üretebilmek için protein, vitamin, mineral ve sıvı almalıdır. Bu denge sağlanmazsa annenin depolarından kullanılır. Bu da annenin sağlığını olumsuz etkiler.

EMZİRME SIKLIĞI

Emzirme sıklığının az olması anne sütünün azalmasına neden olur. Eğer uzun süre emzirmezseniz sütünüz kesilebilir. Bu yüzden emzirme sıklığını artırmalısınız. Tamamlayıcı gıda alımına erken başlanırsa sütünüz azalacak bebeğiniz daha az süt emecektir.

EMZİRME KOŞULLARI VE SÜRESİ

Bebeğiniz ağladıkça minimum 8-10 dakika emzirmelisiniz. Emzirme sırasında bebek ile göz teması kurmalı, ona güvende olduğunu hissettirmelisiniz.

YETERLİ SIVI ALIMI

Anne sütünün büyük bölümü sudan oluştuğu için anne yeterli oranda su tüketmelidir. Yeterli miktarda su alınmazsa anne sağlığı olumsuz etkilenecektir. Suyun yanında sebze meyve suları, süt, cacık ve ayran gibi sıvı besin tüketimine de dikkat etmek gerekiyor.

RAHAT OLUN

Kaygı ve stres durumunda anne sütünü sağlayan hormonlar zıt yönde çalışır. Sütünüzün yetmediğini düşünmek, yeterince uyumamak ve stresli olmak sütünüzün azalmasına neden olabilir. Mutlu olmanız sütünüz artmasına ve bebeğinizin huzurlu olmasını sağlar.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.