Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
4.05.2019 13:12

Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri

Anne sütü, bebeğin gözlerini dünyaya açtıktan sonra tanıştığı en kıymetli ve en sağlıklı besindir. İlk 6 ay boyunca bebekler, sadece anne sütü ile beslenmelidir.

Haber: Anne Sütünü Artıran Beslenme ve Emzirme Tavsiyeleri

Emziren annelerde sütlerinin yeterli olup olmaması konusunda endişeler oluşuyor. Anne sütünü artıran besinler ve tavsiyelerle bu endişeler ortadan kaldırılmaktadır.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

Emzirme eylemi enerji ihtiyacını artırır. Anne, hem kendi ihtiyaçlarını hem bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve yeteri kadar süt üretebilmek için protein, vitamin, mineral ve sıvı almalıdır. Bu denge sağlanmazsa annenin depolarından kullanılır. Bu da annenin sağlığını olumsuz etkiler.

EMZİRME SIKLIĞI

Emzirme sıklığının az olması anne sütünün azalmasına neden olur. Eğer uzun süre emzirmezseniz sütünüz kesilebilir. Bu yüzden emzirme sıklığını artırmalısınız. Tamamlayıcı gıda alımına erken başlanırsa sütünüz azalacak bebeğiniz daha az süt emecektir.

EMZİRME KOŞULLARI VE SÜRESİ

Bebeğiniz ağladıkça minimum 8-10 dakika emzirmelisiniz. Emzirme sırasında bebek ile göz teması kurmalı, ona güvende olduğunu hissettirmelisiniz.

YETERLİ SIVI ALIMI

Anne sütünün büyük bölümü sudan oluştuğu için anne yeterli oranda su tüketmelidir. Yeterli miktarda su alınmazsa anne sağlığı olumsuz etkilenecektir. Suyun yanında sebze meyve suları, süt, cacık ve ayran gibi sıvı besin tüketimine de dikkat etmek gerekiyor.

RAHAT OLUN

Kaygı ve stres durumunda anne sütünü sağlayan hormonlar zıt yönde çalışır. Sütünüzün yetmediğini düşünmek, yeterince uyumamak ve stresli olmak sütünüzün azalmasına neden olabilir. Mutlu olmanız sütünüz artmasına ve bebeğinizin huzurlu olmasını sağlar.Yeni Sağlık Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • 25-31 Mayıs haftalık burç yorumları25-31 Mayıs haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım bu hafta burçları neler bekliyor?

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.