Alyans Neden 4. Parmağa Takılır? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.05.2019 15:18

Alyans Neden 4. Parmağa Takılır?

Alyans, yani evlilik yüzüğü genel olarak elin 4. parmağına takılır. Alyansın 4. parmağı takılmasının taşıdığı anlamı ve neyi sembolize ettiğini öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız.

Haber: Alyans Neden 4. Parmağa Takılır?

Alyansın neden elin 4. parmağına takıldığını düşündünüz mü? Alyansın 4. parmağa takılmasının milattan önceye dayanan farklı anlamları var.

İLK ALYANSI MISIR KRALİÇESİ NEFERTİTİ KULLANDI

Tarihin ilk alyansını Mısır kraliçesi Nefertiti kullanmıştır. Ama Nefertiti'nin alyansı neden kullandığı bilinmemektedir. Farklı medeniyetlerin ve kültürlerin kesişim noktası olan evlilik yüzüğü genellikle sol elin 4. parmağına takılır.

ESKİ ROMALILAR SOL ELİN 4. PARMAĞINA TAKTI

Eski Romalılar, sol elin 4. parmağına aşk damarı anlamına gelen Vena Amoris adını vermişler ve alyansı da bu parmağa takmışlardır.

Eski Hristiyan düğünlerindegelinin sol elinin ortasındaki 3 parmağa da parmağına baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesi anlayışını temsilen 3 yüzük takılırmış.

Çin felsefesine göre 4. parmak eşi, serçe parmak ise çocukları temsil eder.Yeni Aşk-İlişkiler Haberleri

 • Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!Bu yaz tatil yaparken dikkat edilmesi gerekenler!

  Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

 • Gebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemiGebelik ve lohusalık dönemine özel 6 korona önlemi

  Koronavirüsün özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde etkilerine yönelik birçok bilinmezlik olduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Elif Meşeci, kontrollü sosyal hayat dönemine geçildiği 'yeni normal'de de hamilelerin ve emziren annelerin çok dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

 • A'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklarA'dan Z'ye hamilelikte yapılacaklar

  Avrasya Hastanesi'nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan hamilelik sürecinde uygulayabileceğiniz bakım sırlarını ve hamilelikle ilgili aklınıza takılan birçok konuya ilişkin bilgileri anlatıyor.

 • Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?Eve giren ürünlerin hijyeni nasıl sağlanmalı?

  İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, dışarıdan evimize gelen paketlerin hijyenini nasıl sağlamamız gerektiğini açıkladı.

 • Korona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişiKorona sürecinde ve sonrasında gelinlik alışverişi

  Koronavirüs (Covid -19) gündelik hayatımızı olumsuz etkilerken düğün gibi bazı önemli günleri de bu süre zarfında ertelemek zorunda kalabiliyoruz. Gelinler düğünlerini yaz sonu, sonbahar / kış ve hatta 2021 için yeniden planlarken, gelinlik seçimi bu süreçten nasibini aldı.