Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Haberi - yenikadin.com
1.03.2019 15:00

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü tabanlarında kullanıma bağlı olarak kararmalar oluşur. Bu durum hem ütüyü hem de kıyafetleri olumsuz şekilde etkiler. Pratik yöntemlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Haber: Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?

LİMON VE KARBONAT

Ütü tabanındaki lekeyi, asidik bileşenlerle çözmek mümkündür. Böylece ütü tabanı parlak ve ütü yapmaya uygun hale gelir.

Uygulama: Bir limonun suyunu sıkın. Hamur kıvamına gelene kadar limon suyuna karbonat ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz macunu soğuk ütünün tabanına sürün. 5 dakika boyunca ütüyü bu şekilde bekletin. Daha sonra nemli bezle silerek temizleyin. Yüzeyin kuruması için ütüyü 2-3 dakika çalıştırın.

DİŞ MACUNU

Ütüdeki siyah lekelerin giderilmesi için diş macununu kullanabilirsiniz.

Uygulama: Soğuk ütünün altına diş macunu sıkın. Temiz bir bezle macunu yayın. Sonra temiz bezle macunu ütünün tabanından silin. Silerken macunun ütü tabanı deliklerine kaçmaması için dikkat edin. Diş macununun renkli değil beyaz olmasına özen gösterin.

TUZ

Tuz, ütü tabanındaki kir ve kumaş kalıntılarını temizlemede etkilidir.

Uygulama: Bir gazete kağıdı üzerine tuz koyun. Ütüyü ısıtın ve gazete kağıdı üzerinde sürterek gezdirin. Lekeler gazete kağıdında kalacaktır. İşlemi sonlandırmak için ütünün tabanını silmeniz yeterlidir.

DETERJAN

Ütünüzü, yapışmaz taban ütüyse tabanını temizlemek için çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz.

Deterjanı suyla karıştırın. Temiz bir bezin ucunu deterjanlı suya batırıp ütünün tabanını bu bezle silin.

MUM

Mum kullanarak ütü tabanındaki zorlu lekeleri çıkarabilirsiniz.

Uygulama: Ütüyü açıp mumu lekelerin üzerine sürün. Yumuşak bir bezle lekeleri silin. Ütünün sıcaklığının elinizi yakmayacak derecede olduğundan emin olun. Bu uygulama ile lekeler çıkmadıysa sirkeden yardım alarak lekeleri temizleyebilirsiniz.

BEYAZ SİRKE

Beyaz sirkede bulunan asidik bileşenler, ütü tabanındaki lekeleri çıkarmayı sağlar.

Uygulama: Bir miktar sirkeyi ısıtın ve ütü tabanına sünger yardımıyla sürün. Ütünüz bir sonraki ütü için pırıl pırıl hazır olacak.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?Bu hafta burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 19 - 25 Ekim haftasında burçları neler bekliyor?

 • Mamografi hakkında 10 soru 10 cevapMamografi hakkında 10 soru 10 cevap

  nadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Muhittin Mümtaz Özarar, Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında mamografi ile ilgili sık sorulan 10 soruyu şöyle yanıtladı...

 • Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?Kadınlar hangi alışverişlerden sonra pişman oluyor?

  Kredi kartı hesap kesim tarihinden hemen sonra ya da yüklü bir taksidin sona ermesinin ardından yapılan alışverişler, en fazla pişmanlık duyulanlar oluyor.

 • Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?Sonbaharda kaş bakımı nasıl olmalı?

  Tüm ruhsal ve fiziksel dengeleri değiştiren sonbahar mevsimine uyum sağlamaya çalışan vücudumuz ise bu geçiş sürecinde saç dökülmesi ve cilt problemleri gibi bazı fiziksel değişimler yaşayabiliyor. Bu duruma bir de mevsim geçişleri ilişkili ruhsal dalgalanmaların da eklenmesi kaş dökülmesi gibi olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor.

 • Dış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirtiDış gebelik yaşadığınızı gösteren 6 belirti

  Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın bir kadının rahminin dışında, karnının başka bir yerinde büyümesidir. Bu durum hayatı tehdit eden kanamalara neden olabilir ve tıbbi müdahaleyi gerektirir.