Alışveriş Hastalığı Oniomania Nasıl Yenilir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
12.04.2019 14:16

Alışveriş Hastalığı Oniomania Nasıl Yenilir?

Oniomania adı verilen, can sıkıntısından kurtulmak için alışverişe yönelme hastalığından kurtulmak için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor.

Haber: Alışveriş Hastalığı Oniomania Nasıl Yenilir?

İhtiyaç olmadığı halde alışveriş yaparak can sıkıntısını giderme hastalığı oniomania hastalığı, hem zaman kaybı hem de bütçe dengesizliğine neden oluyor.

ONİOMANİA NASIL YENİLİR?

İhtiyaç listesi belirleyin: Oniomaniayı yenmek için alışveriş düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Öncelikle ihtiyaç listesi yapmalı ve alışveriş sırasında bu listeye sıkı sıkıya bağlı kalmalısınız. İhtiyaç listesi yapmanız ve bu listeye bağlı kalmanız alışveriş hastalığınızın ne seviyede olduğunu da anlamanızı sağlayacaktır.

Vitrinlerle aranıza mesafe koyun: Sizi alışverişe iten faktörlerden kendinizi uzak tutmalısınız. Haftasonu AVM gezisi yaparken vitrinlere fazla yaklaşmamak ve caddelerde vitrinlerdeki renkli sunumları göz ardı etmek, alışveriş hastalığını yenmek için etkilitedbirler olacaktır.

Kredi kartı kullanmayın: Kredi kartları sizi sadece mağazalarda değil sanal dünyada da alışverişe iter. İhtiyacınız olmayan kredi kartlarını iptal ederek muhtemel harcamaların önüne geçmiş olacaksınız.

Gereğinden fazla para taşımak: Alışverişe giderken kendinizi frenleyecek çeşitli tedbirler almalısınız. Bunlardan en önemlisi üzerinizdeki nakit miktarını azaltmak olacaktır. İnsanların para harcamaya meyilli olduğu düşünüldüğünde, üzerinde sadece ihtiyacınız kadar para bulundurmak oniomania hastalığından kurtulmanıza yardım edecektir.

Borç para istemeyin: Borç para isteme gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Kredi kartınızı kapattınız. Sadece ihtiyacınız kadar para taşıyorsunuz. Borç para alma alışkanlığını da terk ettiğinize göre artık oniomania hastalığından kurtuldunuz demektir.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?
  Cihazla bölgesel zayıflama gerçekten mümkün mü?

  Son zamanlarda oldukça sıkça duyduğumuz cihazla zayıflama yöntemlerinin insan üzerindeki olumlu etkilerini, Ankara'da "Slimwell Bodyshape" hizmeti veren güzellik merkezi işletmecisi Ayşegül Özdemir'e sorduk.

  18.10.2019 19:44
 • Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?
  Kadınlar neden daha uzun yaşıyor?

  Kadınların dünyanın her yerinde erkeklere göre ortalama üç ila beş yıl daha uzun yaşamasının ardında biyolojik faktörlerin dışında birtakım toplumsal ve kültürel nedenlerin de olduğu belirtildi. Türkiye'de kadınların doğuşta beklenen yaşam süresi 80,8 yıl iken; erkeklerde bu süre 75,3 yıl. Uzmanlara göre, kadınlar doktora gitmeye daha istekli.

  18.10.2019 12:04
 • Mesajlaşırken bu hataları yapmayın!
  Mesajlaşırken bu hataları yapmayın!

  Günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte cep telefonları başta olmak üzere tablet, diz üstü ve masa üstü bilgisayarları artık 7'den 70'e her yaş grubunun vazgeçilmezi oldu. Ancak dikkat! Saatlerce, hatta gün boyu elimizden düşüremediğimiz bu cihazları doğru kullanmadığımızda omurgamızda ciddi hasarlar oluşabiliyor.

  15.10.2019 11:17