Akvaryumların yosun tutması nasıl önlenir? Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
1.06.2019 16:34

Akvaryumların yosun tutması nasıl önlenir?

Evinizin en özel dekor unsurlarından olan akvaryumlar, yosun tuttuğu zaman çirkin bir görüntü oluşuyor. Pratik yöntemlerle ve bazı noktalara dikkat ederek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Haber: Akvaryumların yosun tutması nasıl önlenir?

Akvaryumun fazla gün ışığa armuz kalması, fazla yemleme ve suyun sık sık değiştirilmemesi akvaryumda yosun oluşumuna neden olur. Bu durum ev içinde kötü koku ve istenmeyen görüntü oluşumuna neden olur.

YOSUN OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN

Gün ışığı: Akvaryumunuz sık sık yosunlanıyorsa yerini değiştirmeniz gerekir. Gün ışığına maruz kalmayacağı ortamda bulundurmak yosun oluşumunu geciktirecektir.

Yemi azaltın: Balıkları fazla yemlemeniz hem balıklara hem de akvaryuma zarar verecektir. Akvaryuma yem attığınızda 5 dakika içinde tüm yemler bitmiyorsa fazla yemleme yapmışsınız demektir. Bu dengeyi sağlayarak akvaryumun kirlenmesini engelleyebilirsiniz.

Suyu arıtın: Akvaryumun suyunu değiştirirken mümkünse arıtılmış su kullanın. Arıtılmış su kullanılan akvaryum içme suyu kullanılan akvaryuma göre daha geç yosun tutar.

Sık sık temizleyin: Akvaryumun yosun tutmaması için yapacağınız en önemli şey, onu sık sık temizlemek olacaktır.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'