Akran Zorbalığına Dikkat! Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
2.08.2018 12:26

Akran Zorbalığına Dikkat!

Bazı durumlar var ki hiç yaşamasak dediğimiz. Ama ne yazık ki çok çocuklu anneyseniz başınıza da bazı durumların gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Haber: Akran Zorbalığına Dikkat!

Akran zorbalığını bizzat yaşadık. Olayın detaylarını olası kişiler tarafından okunarak kızımın ileride yeniden yaşamaması adına yazmıyorum. Ama çocukların bu kadar acımasız ve şiddet yanlısı olabileceği hiç aklıma gelmezdi.

Akran zorbalığı maalesef kontrol alanımızın dışında sıklıkla okulda görülüyor. Bu durumu çocuklar saklıyor. Saklıyor saklamasına da çocuğunuzun ruh halinden ve davranışlarından bunu anlayabiliyorsunuz.

Akran zorbalığının ciddi bir sorun ve de önemsenmesi gereken bir mesele olduğunu yaşamış bir anne olarak belirtmek istiyorum.

Kızım akran zorbalığına maruz kaldığında karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, ağrılar, uyku bozukları, kaygılar, kabus görme, ağlama, iştahta azalma, okula gitmek istememe gibi

Psikosomatik belirtileri yaşadık. Her seferinde bir sorun olmadığını söyleyerek ağlamaya başladı. Üç aylık dönem ailemiz için çok üzücüydü. Bir gün vücudunda ki morlukları gördüğümde sebebini sordum. Başta söylemek istemedi ve sonrasında yaşadığı akran zorbalığının tüm sürecini anlattı. Uzun zamandır yaşadığımız durumun sebebi belli olmuştu. O anda yaşadığım üzüntü ve canımın acısını size tarif edemem. Canı yanmasın üzülmesin diye üzerine titrediğiniz çocuğunuz okulda zorbalığa maruz kalıyor.

Hemen okula giderek durumu paylaştım. Okul başta duruma temkinle yaklaştı. "Kızım bir yere vurmuş olabilir miydi? Morlukların başka sebebi olabilir miydi?" Sonrasında okulun rehberlik birimi hem kızımı hem de zorbalıkla canının inciten, saldıran arkadaşını dinledi. Yüz yüze getirdiler. Durum ortaya çıktı. Çocuk kızımı güvenlik kameralarının olmadığı her noktada köşeye sıkıştırıyor ve fiziksel şiddet uyguluyordu. Bu çok talihsiz bir durum olduğu kadar 9 yaşındaki bir çocuğun bunu yapması daha da üzücüydü.

Biz aile olarak kızımızla bu konuyu konuşarak çözüme ulaştırdık. Okul yapıcı bir tutum sergiledi, zorbalıkta bulunan çocuğun ailesi defalarca özür dilese de bizim için yanına dahi yaklaşması uzun süre tehlikeliydi. Ailenin çocuğunun terapi sürecini vb okul ile paylaşması gerekirdi. Okulda var olan çocukların neler yaşadığını nasıl bilebiliriz ki? Aile olarak olsun ya da olmasın akran zorbalığı konusunda konuşmak çok önemli. Lütfen çocuğunuzu iyi gözlemleyin ve dinleyin.

Akran zorbalığı okul yönetimleri tarafından ciddiyetle ele alınmalı ve sorunun üstüörtülmeye çalışılmaması gereken bir durum. Sadece ülkemizde değiltüm dünyada yaşanan bir sorun. Bilimsel verilere göre ne yazık ki okul zamanı boyunca 4 öğrenciden 1'i akran zorba-lığına maruz kalıyor. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Pişkin tarafından ilköğretim öğrencileri üzerinde yapılan araştırmalar öğrencilerin yüzde 26'sının fiziksel, yüzde 34'ünün de sözel şiddete maruz kaldığını ortaya koymuştur.

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR?

Akran zorbalığı, bir öğrencinin ya da bir grup öğrencinin kendinden daha güçsüz öğrencileri isteyerek ve devamlı olarak rahatsız etmesiyle yapılan bir saldırganlık türü. Uzmanlar akran zorbalığını bir çok boyutta ele alıyor; fiziksel, sözel, sosyal, cinsel ya da eşyalarla şiddet şeklinde.

Fiziksel zorbalık, çocuğuitmek, dürtmek, vurmak gibi çocuk bedene olabilecek şiddettir.

Sözel zorbalık, çocuğun özellikleriyle dalga geçen bir söylem şeklidir.

Sosyal zorbalık, oyuna almama, dedikodu çıkarmak, haksız şiddette bulunmak gibi eylemlerdir.

Cinsel zorbalık, cinsel amaçla yaklaşmadır.

Siber zorbalık: fotograflara kötü yorumlar bırakmak, onu sahte hesaplardan takip etmek-tir.

Eşyalarla şiddet;eşyaları zorla almak, atmak, izinsiz kullanmaktır.

Tabi ki her bireyin yaşadığı durum farklı olduğu için akran zorbalığı buna yol açar gibi bir söylemde bulunamam. Herkesin yaşadığı durum ve de yaşananlardan oluşanlar farklı sonuçlara yol açar.

Çocuklarda uygulanan şiddet; her türlü şiddetin büyümesine yol açar, şiddet dolu bir kültüre doğru toplumu ilerletir. O yüzden akran zorbalığını çocuklar arasında ya da önemli olmayan bir problem gibi görmemek gerekir. Bu sebeple lütfen çocuğunuzu iyi gözlemleyin, ruh hali değişiklikleri kadar onu iyi dinleyin. Zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız da hemen harekete geçin.

Günümüzde siber zorbalık gittikçe yaygınlaşıyor. Bunu da lütfen dikkata alarak çocuğunuzun 12 yaş öncesi facebook, twitter, whats app vb uygulamaları kullanmasına izin vermeyin. İzin veriyorsanız dikkatli olun ve güvenlik yazılımıyla kontrol edin.

Çocuklar bizim geleceğimiz. Lütfen dikkatli olalım, en sağlıklı şekilde büyümelerine yardımcı olalım.

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!
  Normal adet dışında kan lekeleri veya hafif kanamaya aman dikkat!

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Esra Demir Yüzer, rahim ağzı kanseri hakkında önemli bilgiler verdi.

  23.1.2020 16:04
 • Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!
  Tatlı krizlerine son vermenin 8 etkili yolu!

  "Tatlı krizleri" çoğumuzun dert yandığı, ancak çözüm bulmakta zorluk çektiği sorunlardan biri. Zaman zaman yaşanan tatlı krizleri sorun oluşturmazken, ataklar sıklaştığında zamanla sağlık problemlerine yol açabiliyor.

  22.1.2020 15:34
 • Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
  Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

  Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları daha çok istiyor. Bunun nedeni havalar soğudukça vücut ısımızı koruyabilmek için daha çok enerjiye ihtiyaç duymamız. Ancak dikkat etmezsek bu besinler hızla kilo aldırabiliyor.

  22.1.2020 11:15