Ağrı'ya Ait 180 Çeşit Yemek Kitaplaştırıldı Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

Ağrı'ya Ait 180 Çeşit Yemek Kitaplaştırıldı

Ağrı’ya Valiliği yüzyıllardan bu yana Ağrı’da yapılan birbirinden farklı 180 çeşit yemeği kitaplaştırarak ilk kültürel yayınını gerçekleştirdi.

Haber: Ağrı'ya Ait 180 Çeşit Yemek Kitaplaştırıldı
Ağrı'ya Valiliği yüzyıllardan bu yana Ağrı'da yapılan birbirinden farklı 180 çeşit yemeği kitaplaştırarak ilk kültürel yayınını gerçekleştirdi.

Ağrı'da son dönemlerde başarılı projeleri hayata geçiren Ağrı Valiliği kültürel yayın anlamında bir ilke imza attı. Ağrı yöresine ait 180 çeşit yemek fotoğrafları ve tarifleri ile birlikte kitap haline getirildi. 256 sayfalık kitap yakın zamanda vatandaşlara da dağıtılacak.

Basımı yapılan 'Ağrı Geleneksel Mutfak Kültürü ve Yemekleri' kitabı ile ilgili açıklamalarda bulunan Ağrı Valisi Süleyman Elban, kitabın Ağrı'nın yöresel yemek kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için bir ilk olduğunu söyledi.

Elban, "Ağrı ilimiz, Doğu'da, Orta Asya'dan gelen "İpek Yolu" üzerinde bulunmaktadır. Doğubayazıt ve Ağrı, eski çağdan beri önemini koruyarak, yerleşmeye sahne olmuştur. Osmanlı Devleti döneminde sancak merkezi olan Bayazıt bölgesi ile birlikte bu bölge önemli bir kültür şehri haline gelmiştir" dedi.

Geleneksel mutfak kültüründe Ağrı'nın eski ve özgün yemeklere sahip olduğuna değinen Elban, "Ağrı çok özgün yemeklere sahiptir. Bu özgün yemekler arasında Selekeli (Sac kavurma), Gosteberg (Buğulama-çoban buğulama), Sahan kebabı, Zegme, Kuru meyveli keledos, Tırsok, Sengesir, Arpa yarmalı sebze ası, Ciris (Gulik)ası, Dağ kebabı, Sırdan kebabı, Tandırda kuzu güveç, Bozbas (piti), Tas köfte, Mercimekli erişte pilavı, Kete, Binsel (Kılor), Aşure, Zulbiya tatlısı ile Anadolu'nun en eski diyet yemeği olan Abdigor Köftesi bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Ağrı'da geleneksel mutfak kültürü ve yemekleri ile ilgili bilimsel yayınların az olduğunu ifade eden Vali Elban "Ağrı'da yemek kültürü ile ilgili çalışmalar yok denecek kadar az olduğu gibi çok sayıda yabani bitki, sebze ve meyve çeşitleri ile çorba, pilav, etli veya etsiz yemekler ile tursu, sirke, şerbet ve reçel çeşitleri unutulmak üzeredir. Bu kitapta, ilk kez 180'den fazla geleneksel yemek belgelenerek, değerlendirilmiştir. Bu çalışma sayesinde, Ağrı bölgesinde yüzlerce yıldan beri oluşan kültür sentezi sonucunda geleneksel olarak yapılan çorba, pilav, etli veya etsiz yemek, un ile yapılan yiyecek, şerbet, reçel ve tatlı çeşitlerinin tescil ettirilerek, patentinin alınması ve geleceğe aktarılması sağlanacaktır" şeklinde konuştu. - AĞRI
7.8.2018 13:38 [11122607]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
  Uyurken Cilt Kırışıklığını Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Yüzüstü ve yan uyumak yüzde kırışıklıklara neden oluyor. Yatış pozisyonundan dolayı yüzde oluşan kırışıklıkların botoks ya da dolguyla tedavisinin olmadığını ifade eden Dr. Başar Kaya, bunu önlemek amacıyla bu şekilde yatan kişilere ilginç bir tavsiyede bulundu.

  10.12.2018 16:43
 • 2019'un Beslenme Trendleri
  2019'un Beslenme Trendleri

  Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Çoğu insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

  10.12.2018 16:43
 • Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?
  Evde Tavuk Döner Nasıl Yapılır?

  Evde tavuk döner yapmaya ne dersiniz? Dışarıda yediğiniz tavuk döneri aratmayacak, mükemmel bir tavuk döner tarifi paylaşıyoruz. Peki, evde tavuk döner nasıl yapılır? İşte tavuk döner tarifi...

  10.12.2018 16:43
 • Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?
  Bacaklardaki Varisler Tehlikeli Midir?

  Prof. Dr. Semih Barlas, bu soruya “evet” yanıtını veriyor. Barlas, varislerin ‘venöz yetmezlik’ denen hastalık sürecinin bir parçası olduğunu; mutlaka bu konuda deneyimli bir kalp damar cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini dile getiriyor.

  10.12.2018 13:58
 • Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
  Düşük Yapmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

  İleri yaş gebeliklerde düşük ihtimalinin arttığını belirten Prof. Dr. Faruk Buyru, "Yanlış bir inanış var. Koşmak, zıplamak, uzanmak, kısaca fiziksel egzersiz düşüğe neden olmaz’’ dedi; ve gebelikte düşük yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı.

  10.12.2018 12:58