Ağlamanın Bilinmeyen Faydaları Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
11.02.2019 14:41

Ağlamanın Bilinmeyen Faydaları

"Ağla da rahatla" sözünü duymayanımız yoktur. Mutsuzluk ve güçsüzlük olarak algılanan ağlama, vücudu rahatlatır ve bazı yönlerden fiziki sağlığımıza katkı sağlar.

Haber: Ağlamanın Bilinmeyen Faydaları

ENDORFİN SALGILAR

Mutluluk hormonu endorfin salgılamayı sağlayan ağlama, bireyi mutlu eder ve ağrıların azalmasını sağlar.

GÖZLERİ TEMİZLER

Gözyaşı, vücutta bulunan toksinleri dışarı atar. Gözyaşı, gözde bulunan bakterileri de temizler.

KENDİ KENDİSİYLE YÜZLEŞTİRİR

Bireyin duygularını dışa vurmayı sağlayan ağlama, sakinleşerek duygularla yüzleşmeyi sağlar.

RUH SAĞLIĞINI DÜZELTİR

Ağlamak, ruh sağlığını düzeltici etki oluşturur. Ağlayan insanları, ağlamayan insanlara göre daha kısa sürede toplanarak yıpranmaların etkisini azalttığı ortaya konulmuştur.

RAHATLATIR

Sakinleştirici işlevi gören ağlama, doğal ve etkili bir ilaçtır. Ağladıktan sonra rahatladığınızı ve sakinleştiğinizi siz de fark edeceksiniz.

GÖZ VE BURUN SAĞLIĞINA KATKI

Ağlamak bireyin birçok yönden rahatlamasını sağlar. Gözyaşı, kimi zaman da burnu etkilemekte ve burun yolundan dışarı atıldığı durumlar olabilmektedir. Gözdeki bakterileri temizleyen gözyaşı, çok olduğu zaman burun yolundan gelerek burundaki bakterileri temizlemeye yardım eder.

HASTALIKLARA İYİ GELİYOR

Ağlamanın, kalp ve damar hastalıkları, baş dönmesi, mide bulantısıve kas hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Sağlık Haberleri

 • Kadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisiKadınlarda görülen bu belirtiler kanser habercisi

  Söz konusu kadınlar olduğunda birçok belirti bazı kadın hastalıklarına işaret edebiliyor. Özellikle de günlük hayatın yoğunluğu içinde gözden kaçırılan bu belirtiler çoğu zaman önemsenmese de ciddi bir hastalığın habercisi olabiliyor.

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor