4 Liralık Patates Kızartması Bu Ülkede 362 Lira Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
6.11.2015 15:50

4 Liralık Patates Kızartması Bu Ülkede 362 Lira

Venezuela'da, enflasyon yüzünden, McDonald's'tan patates kızartması yemek isteyenler, 800 bolivarı yani 79 doları gözden çıkarmak zorunda. Büyük patates ise 126 dolar.

Haber: 4 Liralık Patates Kızartması Bu Ülkede 362 Lira

Dünyada enflasyon oranının en yüksek olduğu ülke Venezuela'da, fast food severler McDonald's'tan standart bir patates kızartması yemek için resmi rakamlara göre 800 bolivarı yani 79 doları gözden çıkarmak zorunda. Daha fazla patates yemek isteyenler ise büyük boy için 126 dolar gibi bir rakam ödemek durumunda. Türkiye'de bu ürünün standart boyu için ödenen para 4,5 lira. Yani Türkiye'de Venezuela'da alınacak büyük boy patatesten tam 80 tane alınabiliyor.

MENÜDEN ÇIKARTILDI

Venezuela'da geçen yıl patates ithalatının yüzde 85 azalmasından dolayı McDonald's, Ocak ayında patates kızartmalarını ülkedeki 100'den fazla şubesinde menüsünden çıkarmıştı.

Şirket, hafta başında sosyal medya üzerinden ve sokaklardaki büyük billboardlardan satışların yeniden başlayacağını duyurdu.

Hatta sosyal medya üzerinden geri sayımlara bile başladılar.

BÜYÜK HEYECAN YARATTI

AP'nin haberine göre, Venezuela'nın başkenti Caracas'ta öğle yemeğine çıkan çalışanlar fast-food zinciri önünde uzun kuyruklar oluşturup, patates kızartmasının gerçekten yeniden satılıp satılmayacağını sordu.

Fast-food zincirinin satışçılarından biri ise şöyle konuştu:

"Müşteriler gerçekten çok heyecanlı ama onlara fiyatları söylediğimizde çok sevinmeyecekler."

YEREL ÜRÜNDEN YÜZDE 20 DAHA PAHALI

Caracas'da, ABD'li şirketin ürününe alternatif olarak yine patates benzeri "Cassava" adı verilen kökü nişastalı olmasından dolayı kızartılabilen bir ürün var.

Türkçe'de "Monyak" adıyla geçen bu ürün, patatese yakın tada sahip.

Venezuela'daki patates benzeri ürün böyle görünüyor

Bu ürünün fiyatı standart patates kızartması fiyatlarına çok yakın.

KARA BORSADA AYLIK KAZANCIN YÜZDE 10'U

Resmi rakamlar denmesinin nedeni ise Venezuela'da kara borsanın ticarette neredeyse standart haline gelmesinden kaynaklanıyor.

Kara borsada bu patates kızartmaları standart ölçü için 64 cent, büyük boy içinse 1,15 dolardan satışa çıkıyor.

Karaborsa fiyatlarına göre, Venezuelalı bir vatandaşın aylık asgari ücreti 13 dolar.

Bu da yine kara bors fiyatlarına göre normal bir vatandaşın aylık ücretinin yüzde 10'nunu patates kızartmasına vermesi anlamına geliyor.

Caracas sokaklarına büyük afişler asıldı

DİĞER ÜLKELERDE NE KADAR?

Dünyanın en büyük ekonomilerine bakıldığında fast-food zincirinin patates fiyatları ülkelerin kendi para birimlerine göre belirli bir standartta.

Örneğin yaşamın en pahalı olduğu şehirler listesinde her zaman ilk sırada yer alan Londra'da patates kızartmasının fiyatları küçük, orta ve büyük boylar için sırasıyla 0.99, 1.09, 1.39 İngiliz Sterlini.

Dünyanın en büyük ekonomisi ve McDonald's'ın ana vatanı ABD'de ise fiyatlara bakıldığında, New York'ta sırasıyla, 1,39,1,69,1,89 dolar olarak satışa sunuluyor.

Avrupa'ya bakıldığında, Paris'te standart bir patates kızartması için 1,9 Euro'nun ödendiği görülüyor.

Türkiye'de standart patates kızartması fiyatı 4,5 lira.

NEDEN BU KADAR PAHALI?

Venezuela'da belli başlı yiyeceklerde fiyatın bu kadar yüksek olmasının tek nedeni ülkedeki stokların neredeyse tükenmesi ve ülkedeki sıkı kur kontrolleri.

Para politikasının sıkı olması dolar üzerinden ithali neredeyse imkansız hale getiriyor.

Bu da belli ürünlerde ithalatı durma noktasına getirdi.

2014 yılında, patates ithalatı yüzde 85 oranında azaldı.


Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Alışveriş Haberleri

 • Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!Evliliklerde aile müdahalesine dikkat!

  Günümüzde çekirdek aile sayısı giderek artmaktadır. Ancak buna rağmen, aile büyüklerinin de aynı evi paylaştığı aile tipleri devam etmektedir. Çocukların bakımı için alınan aile büyükleri desteği de ailedeki kişi sayısını artırmaktadır.

 • Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?Yeni haftada burcunuzu neler bekliyor?

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 6-12 Temmuz haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.