2019 da İstanbul'a Hakkını Verin Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

2019 da İstanbul'a Hakkını Verin

2018'i bitirip, 2019'a girerken; bu sene neler yaptığımıza nerelerde hatalar yaptığımıza bakarken, 2019'da da neler yapacağımızı planlamak her yıl sonu hayat muhasebesinin önemli bir parçasıdır...

Haber: 2019 da İstanbul'a Hakkını Verin

Ben de bu senenin muhasebesini yaparken, seneye planlar yapacak ama size de bir iki öneride bulunacağım…

Ama hayat her zaman sizin planladığınız gibi olmayabiliyor. Yine de yazmayı güzel bir motivasyon ve planlama kaynağı olarak görüyorum.Hayal etmediğiniz hiçbir şeyin olmasının mümkün olmadığının altını çizerek...

İstanbul'da yaşayanlar için önerilerde bulunacağım elbette, çünkü diğer şehirlere çok hakim değilim ama yaşadığınız şehri güzelleştirecek detayları bulmak size eminim büyük keyif verecektir.

İstanbul keşmekeşinde hele iş hayatındaysanız ne kadar bunaldığınızı ve hafta sonu yaklaşırken, aman bugün de kalabalığa karışmadan evde oturayım dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü ses fazla uzaktan gelmiyor. Benim de içimden geliyor.

Ama İstanbul'da yaşayıp kültürel hiçbir etkinliğe katılmayacak, sinemaya/tiyatroya gitmeyecek, seminer, workshop ya da sahilde hiç yürümeyecekseniz neden bu şehirde yaşadığınızı sorgulamanızı tavsiye ederim.

Şehirlerin de ruhu vardır ve yaşanmak isterler.

İstanbul ise kırılgan ve hırçın bir kız gibidir. O'na iyi davranmanızı ve sahip çıkmanızı bekler.

Çıkarın ajandaları o zaman önce ne yapmayı sevdiğimizi ve bu şehirde görmediğimiz tarihi eserleri, uzun soluklu müzeleri ve gelecek sergileri de kapsayan en az bir tiyatro ve bir sinema da olan bir liste yapın. Listeye ormanda ve deniz kenarında yürüyüş, en az bir seminer eklemeyi unutmayın..

Kendinize İstanbul'da turist olmayı hediye edin.

Şimdi eğer hala gitmediyseniz ve gitmeyeli çok uzun zaman oldu diyorsanız ilk fırsatta gitmeniz gereken başlıca yerlerin listesini yapacağım…

Ayasofya Müzesi

Eğer bir rehberle gezerseniz tadından yenmeyecek bir gezi olacağının garantisini verebilirim. Üstelik o ruhu hissedince İstanbul'u (eğer sevmiyorsanız) seveceğinize garanti verebilirim.

Yerebatan Sarnıcı

Ürkek adımlarla gireceğiniz ama çıkmak istemeyeceğiniz bir yer..

Sultanahmet Camii

Camiyi etrafındaki cafelerden sıyrılıp, içinde bir namaz kılıp tefekkürle geçirmenizi en kötü ihtimalle sadece dua etmenizi tavsiye ederim.

Süleymaniye Camii

Bu caminin imamlarının seçilme hikayesini okuyup öyle gidin. Arkada deniz manzarasını da katarak çekileceğiniz fotoğraflara lütfen beni de etiketleyin.

Kapalı Çarşı

Çarşıda dolaşmayı hatta kaybolurcasına her sokağına girmeyi unutmayın. İçindeki camiyi de es geçmeyin ama Havuzlu Restoranda şanslıysanız yemek kalmış demektir. Eğer yemek var ve siz yemiyorsanız çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Dolmabahçe Sarayı

Boğazı doldurularak inşa edilmiş bu muazzam ve göz dolduran eseri yoksa hala?!

Topkapı Sarayı

O seyrettiğiniz dizi ile değil de rehber eşliğinde ama biraz da ön araştırma yaparak gidin.

Gülhane Parkı

Topkapı saray çıkışında bi çay içip, Sarayburnunu içinizde hissetmek için daha ne bekliyorsunuz?!

Taksim/ İstiklal Caddesi

Taksim İstiklal'de Tünele kadar yürümediyseniz, Galatasaray Lisesinin önünde fotoğraf çektirmediyseniz; caddede şarkı söyleyip dans eden insanları seyretmediyseniz ve kilisede gezmediyseniz bence çok şey kaçırmışsınız desem az kalır.

Galata Kulesi

Taksim deyince Galata dememek olur mu? Kuleye çıkın hatta alt kattaki Beltur'un restoranında yemek yiyin. Özel günlerinizde de tercih edebilirsiniz kahvaltılarınızda da...

Restorana geldim dediğinizde o kuyruğu beklemenize gerek kalmıyor…

İstanbul Modern

Çağdaş Sanat eserlerinin en çarpıcılarını ve ara ara eklenen sergilerle ufkunuzu ve bakış açınızı değiştirecek bir müze..

Sakıp Sabancı Müzesi

İçimde Sabancı ailesine ait tarihi eserleri buluyorken, çağdaş eserler ile de tanışmak muazzam bir his.. Hele Atlı köşkün Emirgan manzarasına konuşlanmış yeri…

Kız Kulesi

İstanbul'un incisi, simgesi…

Pierre Loti

Eyüp'te güzel manzara eşliğinde çay içmek muazzam.

Adalar

İstanbul'da bir tatil köyü havası yaşamak için bire bir…

Siz buraları geze durun ben size yeni yeni güzergahlar ile çok güzel rotalar hazırlamaya devam edeceğim.

Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun.

Sevgiyle kalın…

29.12.2018 12:27 [11587479]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.