2 Saatlik İşlemle Günlük Hayata Dönüş: Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın

2 Saatlik İşlemle Günlük Hayata Dönüş: Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi

Geçmişte ancak açık kalp operasyonlarıyla yapılabilen aort kapak değişimi; günümüzde 2 saatlik bir işlemle kapalı olarak yapılabilir hale geliyor. Ameliyatsız aort kapak değişimi, ameliyat olması riskli ya da mümkün olmayan hastalar için önemli bir tedavi alternatifi oluyor.

Haber: 2 Saatlik İşlemle Günlük Hayata Dönüş: Ameliyatsız Aort Kapak Değişimi


Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Çelik ile TAVI olarak da bilinen ameliyatsız aort kapak değişimi ile ilgili merak edilenleri konuştuk. 

 

Ameliyatsız aort kapak değişimi (TAVI) nedir?

Aort darlığı tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Ameliyat olması riskli ya da mümkün olmayan hastalarda uygulanan bu işlemde hastanın göğsü açılmadan, kalbi durdurulmadan, kasıktan girilerek kateter aracılığı ile aort kapak değişimi sağlanır.

 

Aort darlığı nedir?

Aort kapak, kalpten çıkan en büyük damar olan aortun başlangıcındaki kapaktır. Yaş ilerledikçe bu kapakta kalınlaşma ve kireçlenme görülmeye başlar. Özellikle 70'li yaşlardan sonra kapakta daralma oluşur. Beraberinde bayılma, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde ölümcül bir hastalıktır. Geçmişte tek tedavi yönteminin açık cerrahi ile kapak değişimi olduğu aort darlığı günümüzde TAVI yöntemi kullanılarak ameliyatsız da yapılabilir hale gelmiştir. 

 

TAVI (Ameliyatsız aort kapağı değişimi) nasıl yapılır?

Aort darlığı ileri yaş hastalığıdır. Bu nedenle de sıklıkla ameliyat riskli ya da mümkün değildir. İşlem anjiyo masasında göğüs açılmaksızın çoğu kez genel anestezi verilmeden kısa süreli sedasyon ile yapılabilir. Anjiyoda olduğu gibi kasıktan girilerek bir kateter aracılığı ile aort kapağa ulaşılır. Önce balonla kapak genişletilir; daha sonra uygun çapta stent üzerine monte edilmiş aort kapak buraya yerleştirilir.  Eko ve anjiyo ile yerleşimin doğru olduğuna karar verildiğinde işlem sonlandırılır. Yaklaşık 1,5- 2 saat süren işlemden 1 gün sonra hasta ayağa kalkabilir. Hastanede kalış süresi kısadır. 1-3 gün içinde hastaneden taburcu edilebilir.

 

TAVI'nin avantajı nedir?

Göğüs açılmadan, kalp durdurulmadan; çoğu kez genel anestezi almadan yapılan bu işlem kişinin günlük hayatından kopmamasını sağlar. Özellikle açık kalp ameliyatlarından sonra kişinin uzun süreli nekahat dönemi günlük hayata adaptasyonunu zorlaştırmaktadır. Ancak TAVI'yle yoğun bakım ve hastanede kalış süresi kısalır; hasta ertesi gün ayağı kalkıp kendi işini görebilecek duruma gelir. İşlemi başarılı olan hastalar 3 gün içinde taburcu edilebilir. Göğüs kafesinde kesiye bağlı iz kalmaması pek çok hastanın önemsediği önemli bir avantajdır. 

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Çelik
.Kaynak: Pembenar

12.9.2018 15:15 [11226759]

Ziyaretçi yorumları

Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde YeniKadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • Evdeki Negatif Enerji Nasıl Temizlenir?
  Evdeki Negatif Enerji Nasıl Temizlenir?

  Evinizdeki negatiflikten ve enerji döküntülerinden kurtulmanın meditasyona benzer ufak kolaylıkları vardır. Evdeki negatif enerji nasıl temizlenir sorusunun cevabını merak ediyorsanız cevapları haberimizin detaylarında...

  3 saat önce..
 • Uykusuzluğun Nedeni Omuz Ağrısı Olabilir
  Uykusuzluğun Nedeni Omuz Ağrısı Olabilir

  Omuz eklemi ile ilgili problemlere bağlı ağrıların genellikle gece ve uykuda rahatsızlık verdiğini vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, “Bu tür ağrıların altında eklemde kireçlenme, tendon iltihapları, sıkışma, eklem içi yırtıklar ve kas yırtıkları yatıyor olabilir” dedi.

  13.11.2018 20:00
 • Dikkatli Olalım
  Dikkatli Olalım

  Bugün ne yapılabilir ? Bugün akşam saatlerine kadar (18:45) Oğlak burcunun son derecelerinde kalan Ay daha yorucu ve duygusal açıdan zorlayabilecek temalara işaret ediyor.

  13.11.2018 19:45
 • Maya Takviminde Bugün
  Maya Takviminde Bugün

  Galaktik ton 12/ Kamış Eksiklerimizi tamamlayabiliriz.

  13.11.2018 19:45
 • Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerdi: Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz...
  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Önerdi: Günde 1 Kaşık Bile Yeseniz...

  Günde bir kaşık tüketilen bu yiyecek kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği...

  13.11.2018 19:30