10 Adımda Tasarruflu Pazar Alışverişi Haberi - yenikadin.com
Bu sayfayı paylaşın
14.01.2019 14:10

10 Adımda Tasarruflu Pazar Alışverişi

Gıda, giyim ve zücaciye gibi en temel ihtiyaçlarımızı karşıladığımız pazar alışverişlerinde püf noktalarına dikkat edilerek hem uygun fiyatlı alışveriş yapılabilir hem de zamandan tasarruf sağlanabilir. Zor gibi görünse de alışkanlık kazandıkça uzun sürede bütçeye ciddi oranda katkı sağlayacak bu yöntemlerle avantaj sağlanmaktadır.

Haber: 10 Adımda Tasarruflu Pazar Alışverişi

1. LİSTE YAPIN

Pazara gidildiğinde hem zamandan tasarruf sağlamak hem de gereksiz ürünler almamak için çıkmadan önce liste yapmak gereklidir. Rastgele alışveriş yerine bilinçli alışveriş yapmak için kontrol listesi hazırlamak ideal çözümdür. Gereksiz ürün almamak için olduğu kadar pazardan alınması gereken ürünleri unutmamak için de bu yöntemi tercih etmek gereklidir.

2. AÇ KARNINA ALIŞVERİŞE ÇIKMAYIN

Pazara çıkarken yapılan en büyük hatalardan biri de aç karnına alışverişe çıkmaktır. Alışverişe çıkarken yapılması gerekenlerden liste hazırlama işlemi yapılmış bile olsa aç karna pazara çıkılırsa pazardan gereksiz ürünlerin alınacağı aşikardır. Bunun için alışverişe çıkmadan önce bir şeyler atıştırmak gereksiz ürünlerin alınmasını engelleyecektir.

3. BÜTÇE BELİRLEYİN

Aylık bütçenizi planlarken periyodik pazar alışveriş için bütçe planlaması yapın. Kaç kere pazara çıkacaksanız o periyotlara göre bütçe planlaması yaparak hem alışveriş bütçenizi hem de aylık bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

4. DEVAMLI MÜŞTERİ OLUN

Pazarda tasarruf sağlayacak önemli unsurlardan biri de pazarda size cazip gelen tezgahta devamlı alışveriş yapmaktır. Devamlı gittiğiniz tezgah size hem taze hem de uygun fiyatlı ürün satışı yapacaktır. Bu yöntemin güvenilirlik açısından da avantajı vardır.

5. PAZARI BAŞTAN BAŞA DOLAŞIN

Fırsatları yakalamak için her zaman araştırma yapmak gerekir. Pazardaki fırsatları yakalamak için de pazarı baştan başa dolaşmak gerekir. Böylece cazip fırsatları kaçırmamış olursunuz.

6. AKŞAM PAZARINA ÇIKIN

Sadece alışveriş için değil birçok sektör için deyim haline gelen "Akşam pazarı", avantajlı fiyatlarla alışveriş yapmayı sağlamaktadır. Gündüz pazarındaki fiyatlara göre daha cazip fiyatların olduğu akşam pazarında, tezgahtarlar fiyatları belirli oranlarda düşürerek ürünlerini tüketmeyin amaçlamaktadır. Akşam pazarına çıkmak avantajlı olduğu gibi dezavantajlı yönü de vardır. Akşama kalan ürünlerin gündüz ürünlerine göre daha hasarlı olması ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir.

7. PAZARLIK YAPIN

Pazarın geleneğine de uygun bir usul olan pazarlık, müşteri için tasarruf sağlama araçlarındandır. Pazar alışverişinde pazarlık yaparak bütçeye ciddi oranda katkı sağlanabilir.

8. TADINA BAKIN

Pazar alışverişinde aldığınız ürünler her ne kadar doğru şekilde ve renkte olsa da tadı farklı olabilir. Evinize getirdiğinizde çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş yaparken ürünün tadına bakmak en doğru seçimi yapmayı sağlayacaktır.

9. ÇANTA SEÇİMİNE DİKKAT

Kalabalık mekanlar güvenlik için zafiyetler oluşturabiliyor. Pazarlar da bu açıdan korunaksız olduğu için kendi tedbirlerinizi almanız gerekmektedir. Bu açıdan taşıdığınız para çantanızı emniyetli şekilde muhafaza etmelisiniz. Birçok yöntemle tasarruf ederek bütçenize kazandırdığınız birikimi kaybetmek hiç de hoş olmaz.

Pazar alışverişi için doğru çanta seçiminde alışveriş çantası seçimi de önem arz etmektedir. kullanışlı ve ergonomik tasarımlı çantalar tercih edilmelidir. Kullanışsız çanta ile pazarda ideal alışverişi yapmadan kısa sürede pazardan çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden ideal çanta tercihi ile pazarı baştan sona dolaşarak cazip fırsatları kaçırmadan fırsatları yakalayabilir, bütçenize ciddi oranda katkılar sağlayabilirsiniz.

10. ALDIKLARINIZI DOĞRU MUHAFAZA EDİN

Bütçenize katkı sağlamak için tasarruflu şekilde yaptığınız pazar alışverişinizi tam anlamıyla tamamlamak için aldığınız ürünleri doğru şekilde muhafaza etmelisiniz. Tezgahtarlardan fikir alarak hangi ürünü en iyi şekilde saklandığını öğrenebilirsiniz. Bu konuda yakın çevrenize ve bilgi kaynaklarınıza başvurabilirsiniz.

.

Haber Yorumları
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Yeni Yenikadın Haberleri

 • 22-28 Haziran haftalık burç yorumları22-28 Haziran haftalık burç yorumları

  Karma Astrolog Aysun Köşker Koç, burçların yeni haftadaki durumunu sizler için yorumladı. Bakalım 22-28 Haziran haftasında burçları neler bekliyor?

 • Diyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulunDiyet yapmadan karantina kilolarınızdan kurtulun

  Çoğumuz bu karantina süresi boyunca yaptığı kadar, yemek yapmamıştır. Vaktimiz bol diye en meşakkatli yemekleri bile denedik. Aileyle birlikte sofraya oturmanın keyfini zengin sofralarda çıkarttık. Dizi veya film izlerken, kontrolsüzce abur cubura daldık. Şimdi yaşadığımız o lezzetli anların sonucu fazla yağlarla yüzleşme zamanı.

 • Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!Yeni normalde çocuklu ailelere 10 tatil kuralı!

  Koronavirüs pandemisinin kontrol altına alınmasıyla beraber yeni normalleşme dönemi başlayınca, aile olarak bu bunaltıcı tablodan çıkmak için tatil planları yapmaya başladık. Her ne kadar virüs çocuklarda erişkinlere göre daha seyrek görülüp daha hafif seyretse de, çocuklarımızla nasıl bir tatil planı yapmamız gerektiği hepimizin zihnini kurcalıyor

 • Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!Sapsarı güneşe karşı kırmızılarla korunun!

  Evlere girdiğimizde kıştı, bir çıktık ki yaz olmuş. Şimdi tedbiri elden bırakmadan, hayata kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz. Bu süreçte tedbir almamız gereken bir diğer konu da, güneş ışınlarına karşı cildimizi korumak.

 • "Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!"Yaz geldi" diye sakın şok diyet yapmayın!

  COVID-19 pandemisinde kimi zaman stres kimi zamansa can sıkıntısı sebebiyle birçoğumuz mutfakta yemek işlerine ağırlık verdik. Artık kontrollü sosyal hayat sürecinin başlaması ve havaların ısınmasıyla birlikte çoğumuz kendimize şu soruyu sorar olduk: 'Aldığım kiloları nasıl hızlı verebilirim?'